ostanimo u kontaktu

Svet

Haos u Atini, protestuju zbog stravičnog sudara vozova

Objavljeno

-

Sinoć su na ulicama Atine izbili neredi kada je veliki broj protestanata, besnih na Vladu, izašao na ulice.

Razlog besa je naime to što je Vlada privatizovala železničku kompaniju “Helenik Train” koja trenutno upravlja putničkim i teretnim vozovima.

Policija je ljude na ulicama pokušala da zaustavi suzavcima.

Grčki premijer Kirijakos Micotakis rekao je večeras da sve ukazuje da je ljudska greška uzrok nesreće u kojoj je poginulo više od 40 ljudi, ali da će biti formirana nezavisna komisija eksperata koja će sve da istraži.

“Upravo sam se vratio sa mesta tragedije koja će zauvek ostati u našem kolektivnom sećanju. Desetine naših sugrađana Grka, većinom mladih ljudi, tamo su izgubili živote u strašnoj železničkoj nesreći koja nije zabeležena u istoriji naše zemlje”, rekao je Micotakis u obraćanju.

On je podsjetio da je ministar saobraćaja i infrastrukture Konstantinos Karamanlis, preuzimajući objektivnu političku odgovornost, odmah podneo ostavku.

Kako je objavljeno, u pismu od 7. februara grčki sindikat železničara ukazao je na brojne probleme u grčkoj železnici. U pismu su naveli da “sve dok se ne preduzmu zaštitne mere na radnim mestima i bezbedan rad i saobraćaj vozova, nezgodama neće biti kraja”.

Tada su naveli da su nesreće svakodnevne pojave i da se ne preduzimaju nikakve suštinske mere kako bi se poboljšala infrastruktura i rad, da se ne proveravaju uključene agencije i da se ne traži odgovornost.

“Kao i prethodne Vlade, i sadašnja ima druge prioritete, a ne bezbedno kretanje građana. Sigurnost doživljavaju kao trošak. Ministarstvo pronalazi novac za razne ugovore, ali da se konačno završi železnička infrastruktura i bezbedni saobraćajni sistemi NE!” navodi se u tom pismu.

Navedeno je i da se intervencije obavljaju selektivno, a da nadležni prebacuju obaveze jedni na druge. pri čemu AS selektivno interveniše, ostavljajući velike praznine i ozbiljne nedostatke u odbrani.

“Krive su poplave, krivi su požari koji su ostavili izgorela balvana, sneg je kriv, drugi su krivi, mi smo malo krivi,…” navedeno je tada.

Tada su zatražili da se omogući specijalizacija osoblja, da se završe infrastrukturni projekti kako bi se osigurao bezbedan rad, da se pravilno održavaju pruge i poprave vozovi, da se obezbedi lična zaštitna oprema, kao i da u svakom kompleksu postoje tehničar zadužen za bezbednost i lekar.

Svet

Glavni tužilac Karim Kan: Međunarodni krivični sud morao da deluje, optužbe protiv Putina su ozbiljne

Objavljeno

-

Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Karim Kan, rekao je danas da je taj sud morao da preduzme mere protiv predsednika Rusije Vladimira Putina zbog navodnih ratnih zločina i da su optužbe “veoma ozbiljne”.

“Optužbe su zaista ozbiljne, Ukrajina je mesto zločina, stigle su mnoge vrste optužbi. Iako neki pričaju ‘ono što se čini da se dogodilo je humanitarna evakuacija’ – dokazi govore drugačiju priču”, rekao je Kan na sastanku međunarodnih ministara pravde u Londonu kako bi razgovarali o povećanju podrške MKS-u, prenosi britanski Indipendent.

Kan je pozvao Rusiju da ukoliko “ima privida istine” u izjavama da je deportacija obavljena zarad dobrobiti dece i ističe, da “umesto da im da strani pasoš, vratite ih u zemlju njihove nacionalnosti”.

pročitaj više

Svet

Putin: U slučaju da se ne produži Crnomorska inicijativa slaćemo besplatno žito Africi

Objavljeno

-

Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je danas da će Moskva besplatno snabdevati siromašne zemlje Afrike hranom ako se ne produži Crnomorska inicijativa za izvoz žitarica.

“Ako na kraju odlučimo da ugovor ne produžimo za šezdeset dana, spremni smo da ceo obim poslat u proteklom periodu isporučimo afričkim zemljama kojima je to posebno potrebno, iz Rusije besplatno”, rekao je Putin, prenosi Tass.

Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Veršinjin rekao je danas da Moskva ne smatra zvaničnim izjave o produženju inicijative za izvoz žitarica na period duži od 60 dana.

pročitaj više

Svet

UN objavile koja je „najsrećnija zemlja sveta“

Objavljeno

-

Šeste uzastopne godine Finska je proglašena za “najsrećniju zemlju sveta” po godišnjem “indeksu sreće” koji objavljuju UN.

„Svetski izveštaj o sreći“ koji rangira više od 150 zemalja, od 2012. na Međunarodni dan sreće, 20. mart, objavljuje „Mreža rešenja Ujedinjenih nacija za održiv razvoj“.

„Izveštaj o sreći“ zasniva se na proceni građana i na ekonomskim i socijalnim podacima. U izveštaju se uzima u obzir šest ključnih faktora: socijalna podrška, prihodi, zdravlje, sloboda, velikodušnost i nepostojanje korupcije. Daje se ocena za zadovoljstvo na osnovu proseka podataka u trogodišnjem periodu, prenosi Frans pres.

Srbija je na 45. mestu po „indeksu sreće“. Od zemalja u susedsetvu ispred Srbije su Slovenija na 22. mestu, Rumunija na 24, Slovačka na 29. dok je Kosovo koje se rangira odvojeno, na 34. mestu. Iza Srbije su Hrvatska na 48. mestu Mađarska na 51, Crna Gora na 67, BiH na 71. mestu, Bugarska na 77, Albanija na 83, Severna Makedonija na 87.

Ove godine je Severna Evropa ponovo dominirala u prvim mestima sa Danskom na drugom mestu posle Finske, a sledi Island. Na četvrtom mestu je Izrael što je porast od pet mesta u odnosu na izveštaj prošle godine.

Iako se iste zemlje u velikoj meri pojavljuju na vrhu liste iz godine u godinu, autori izveštaja su identifikovali Baltičke zemlje kao brzo napredujuće ka nivou Zapadne Evrope.

Jedina nova zemlja među prvih 20 najsrećnijih – Litvanija, prešla je na 20. mesto i potisnula Francusku na 21. mesto, dok je Estonija prešla sa 66. mesta 2017. na 31. mesto 2023. godine.

Uprkos ukrajinskoj krizi i kovidu, razni oblici svakodnevnog dobročinstva, kao što je pomoć nepoznatoj osobi, poklon dobrotvornoj organizaciji ili drugi oblik pomoći su iznad prepandemijskkog nivoa u svetu, druge uzastopne godine, rekla je profesorka Lara Aknin, jedna od autorki izveštaja.

U Ukrajini, uprkos velikoj patnji i šteti tokom ruske invazije, postoji „mnogo jači osećaj zajedničke svrhe, ljubaznosti i poverenja u ukrajinsko rukovodstvo“ nego posle ruske aneksije Krima 2014. godine, rekao je u saopštenju profesor Jan-Emanuel De Neve, jedan od autora izveštaja.

Godine 2022. „ljubaznost je naglo porasla u Ukrajini, a opala u Rusiji“, rekao je on.

pročitaj više

Svet

Rusija pokrenula proces protiv sudija i tužilaštva suda u Hagu

Objavljeno

-

Ruski istražni komitet saopštio je danas da je pokrenut krivični postupak protiv sudija i tužilaca Međunarodnog krivičnog suda (MKS), koji su prošlog petka izdali nalog za hapšenje predsednika Rusije Vladimira Putina po optužbi za ratne zločine.

Komitet, koji je nadležan za istraživanje teških zločina, saopštio je da nema osnova za Putinovu krivičnu odgovornost, jer šefovi država uživaju apsolutni imunitet od jurisdikcije stranih država, prenosi Rojters.

Postupci tužilaca MKS ukazuju na izvršenje krivičnog dela po ruskim zakonima, jer svesno optužuju nedužno lice za zločin i pripremaju napad na predstavnika strane države koji uživa međunarodnu zaštitu, s ciljem da zakomplikuju međunarodne odnose.

U izveštaju britanske novinske agencije se ocenjuje da je odluka ruskih vlasti simboličan gest prkosa i odgovor na izdatu poternicu za Putinom i poverenicom za prava dece u Rusiji zbog optužbi za ratni zločin deportovanja dece iz Ukrajine u Rusiju.

Kremlj je taj potez MKS nazvao nečuvenim i pravno ništavnim, jer Rusija nije potpisnica sporazuma kojim je stvoren MKS.

pročitaj više

Svet

Antonio Gutereš: Novi izveštaj o klimatskim promenama vodič za preživljavanje čovečanstva

Objavljeno

-

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je danas da je novi veliki izveštaj o klimatskim promenama vodič za preživljavanje čovečanstva.

Čista energija i tehnologija mogu se iskoristiti da bi se izbegla rastuća klimatska katastrofa, navodi se u izveštaju, preneo je BBC.

Medjutim na sastanku u Švajcarskoj na kome su učestvovali stručnjaci za klimu kako bi se dogovorili o svojim nalazima, oni su upozorili da ključni globalni temperaturni cilj verovatno neće biti ostvaren.

pročitaj više

U TRENDU