ostanimo u kontaktu

Srbija

Ko je tajni kupac udela u Lasti: Oči uprte na dve adrese

Objavljeno

-

Dan posle prodaje 264.116 akcija Laste na Beogradskoj berzi jasno je samo ko je prodao, ali ne i ko je kupio udeo u ovom preduzeću. Privremeni organ Grada Beograda je pre dve nedelje doneo Rešenje kojim brokerskoj kući Dunav Stokbroker poverava prodaju gradskog udela u prevozniku. Reč je o 11,47 odsto kapitala.

Oni koji bi mogli da otklone svaku sumnju nisu odgovarali na pitanja Forbes Srbija, ni direktor Laste Vladan Sekulić, a ni Ministarstvo privrede kojem smo još pre više od nedelju dana uputili pitanja u vezi sa privatizacijom Laste.

S druge strane, sagovornici Forbes Srbija sa kojima smo nezvanično razgovarali imaju nekoliko opcija. Jedna je da je Lasta gubitaš čije akcije, pogotovo ne manjinski paket, ne želi da kupi niti jedan ozbiljan investitor pa se iza ove iznenadne transakcije krije ustvari država, koja je preuzela na sebe udeo grada kako bi ga objedinila i kasnije ponudila na tenderu.

Privatnik na mala vrata

Po drugoj pretpostavci, država nije kupac ovih akcija, već privatni vlasnik koji je zbog želje da ostane izvan radara javnosti akcije od Grada Beograda kupio preko kastodi računa jedne od banaka na domaćem tržištu. Dodatno, sagovornici Forbes Srbija imaju i ideju ko bi mogao biti novi suvlasnik – reč je o privatnom autobuskom prevozniku čiji je biznis poslednjih godina u ekspanziji.

Činjenica je, zapravo, da ima argumenata u prilog i jednoj i drugoj teoriji.

Državno preuzimanje bi bila ustvari konsolidacija vlasništva u Lasti. Najveći akcionar ovog preduzeća je Akcionarski fond – 29,7 odsto, dok Republika Srbija poseduje 13,7 odsto. Republički PIO fond drži 7,8 odsto. Suvlasnici su i Nacionalna služba za zapošljavanje, Zavod za zdravstveno osiguranje, opštine Smederevo, Stara Pazova… Objedinjavanje vlasništva bi mogla da bude priprema za privatizaciju ovog preduzeća koju nadležno Ministarstvo privrede najavljuje barem tri prethodne godine.

Podsećamo da je Lasta AD jedno od pedesetak preduzeća čiju privatizaciju nadležni najavljuju, pripremaju ali i prolongiraju poslednjih nekoliko godina. Prema podacima koji se mogu naći na sajtu pomenutog ministarstva u slučaju Laste je “moguća objava javnog poziva u toku 2024. godine”.

Sve veći gubitak

U prilog teoriji da za Lastu niko ozbiljan nije zainteresovan idu i ne baš sjajni poslovni rezultati ovog preduzeća. Prema Konsolidovanom finansijskom izveštaju za prvu polovinu 2023. godine ovaj prevoznik imao je ukupne prihode od 3,77 milijardi dinara, a rashode od 3,96 milijardi, pa je ostvaren neto gubitak 194 miliona dinara.

Situacija nije bila sjajna ni tokom 2022. godine. Ukupni prihodi bili su oko osam milijardi dinara, a rashodi 8,9 milijardi. Gubitak je iznosio 935 miliona dinara i dupliran je u odnosu na 2021. godinu.

Pet godina je bilo dovoljno da se vrednost jednog od najvećih autobuskih prevoznika u zemlji – strmoglavi. Prema procenama konsultantske kuće BDO Srbija, objavljene aprila 2019. godine, 100 odsto Laste vredelo je između 16 i 23 miliona evra. Dve godine kasnije Beokoneks je došao do 73 miliona evra. U taj iznos je ušlo i sedam miliona evra vrednosti Lastre (bila zavisno preduzeće Laste koje je 2022. godine kupila Strela Obrenovac).

Spremnost, zasad nepoznatog kupca, da svaku akciju plati 560 dinara govori da ovaj prevoznik, na tržištu kapitala, trenutno vredi tek oko 11 miliona evra. Na kraju 2022. godine Lasta je imala 2.018 radnika. Njena najveća vrednost su autobuske stanice širom zemlje, ali i profitabilne inostrane linije.

Odapeta Strela

Upravo drastičan pad vrednosti ide u prilog pretpostavci da se Lasta urušava ne bi li je neko jeftino kupio. U to veruje Željko Veselinović, predsednik sindikata Sloga. On, ali i drugi upućeni, veruju da na mala vrata u vlasničku strukturu Laste ulazi drugi prevoznik – i to Strela.

„Malopre sam dobio informaciju iz GSP da Beograd Streli ustupa prigradske GSP linije”, kaže Veselinović. “GSP bi trebalo da ostane samo gradski prevoz, a sve prigradske linije će dobiti Strela. Simptomatično je što se ovo dešava u trenutku kada se na berzi prodaju Lastine akcije”, dodaje Veselinović.

Podsećamo, Strela Obrenovac, koju naši izvori navode kao logičnog kupca akcija Laste, osnovana je 1981. godine. Jedini vlasnik je Miroslav Nikolić. Istovremeno Nikolić je vlasnik 99,78 odsto u sestrinskom preduzeću Strela Ub, osnovanom 1998. godine. Poseduje i Koncern Srboeksport, koji se bavi drumskim prevozom tereta.

Poslednje godine bile su uspešne za njegove kompanije. Strela Obrenovac je od 2018. godine do 2022. skoro duplirala ukupne prihode – od malo više od milijarde do 1,9 milijardi dinara. Ukupni rashodi su rasli nešto sporije – od milijarde do 1,7 milijarde dinara. Neto dobit je tako od 46 miliona dinara stigla do 186,9 miliona.

Stela Ub je od 473,4 miliona dinara ukupnih prihoda u 2018. uspela da dostigne 809,5 miliona u 2022. godini. Kada je reč o troškovima, oni su 2018. iznosili 471,9 miliona dinara, a u 2022. – 641,5 miliona. Neto dobit je bila 1,28 miliona, a u 2022. godini je bila 141,5 miliona dinara.

Grad je postao suvlasnik Laste na osnovu konvertovanja duga u kapital. U julu 2018. godine tako su “prebili” neizmirene ustupljene javne prihode u ukupnom iznosu od 123,9 miliona dinara, koji su bili obuhvaćeni Sporazumom o odlaganju plaćanja poreskog duga. Dodaje im se pripadajuća kamata. Dug je nastao zbog neplaćenog poreza na zarade.

Poznato je i kako je tokom 2022. godine zbog učestalih pritužbi stanovnika beogradskih prigradskih opština, tadašnji zamenik gradonačelnika Goran Vesić pretio Lasti tužbom, navodeći da grad svoje obaveze prema ovom prevozniku izmiruje na vreme, dok Lasta to ne čini.

(Forbes Srbija)

Srbija

Aktiviran žuti meteoalarm u celoj Srbiji: Kada nam stižu pljuskovi

Objavljeno

-

U danu pred nama toplo, sparno, ali i nestabilno, sledi smena sunca, oblaka i pljuskova. Na teritoriji cele Srbije je aktiviran žuti meteoalarm.

Ciklon sa zapada se polako premešta ka istoku i oblaci postepeno prekrivaju Balkan. Kiša se najpre očekuje u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a zatim i u Srbiji. Ostajemo i dalje pod uticajem tople vazdušne mase, temeratura u većini gradova preko 25 stepeni.

U utorak u provom delu dana suvo, smena sunca i oblaka. Posle podne će sa zapada početi da naviru kišonosni oblaci. Kišu očkujemo najpre na zapadu, a kako dan bude odmicao i u ostalim krajevima. Kiša neće biti ujednačena, negde će biti obilnijih padavina, dok recimo na krajnjem jugu može ostati suvo bez kiše. Duvaće umeren zapadni vetar. Maksimalna temperautura od 23 do 27 stepeni.

Od srede do kraja nedelje svežije, temperatura ispod 25 stepeni, ponegde i ispod 20.

U sredu i četvrtak će biti vrlo nestabilno, očkejemo česte pljuskove praćene grmljavinom, a biće uslova i za grad i veću količinu padavina tokom pljuskova. Za sutra je pored žutog meteoalarma, u pojedinim krajevima aktiviran i narandžati meteoalarm. U petak i za vikend delimično razvedravanje.

(N1)

pročitaj više

Srbija

Prijave za Program UNDP za podršku zaštiti vazduha do 31. maja

Objavljeno

-

Opštine i gradovi koji imaju planove kvaliteta vazduha, kratkoročne akcione planove ili su uključili mere zaštite vazduha u svoja strateška dokumenta, mogu se do 31. maja prijaviti na drugi javni poziv za podršku sprovođenju konkretnih mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave koji je objavio Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), objavilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.

Program je objavljen u okviru projekta “EU za Zelenu agendu u Srbiji“, a jedinice lokalne samouprave koje su planskim dokumentima definisale mere unapređenja kvaliteta vazduha mogu da konkurišu za sufinansiranje jedne odabrane mere u visini do najviše 70 odsto ukupne vrednosti njene primene.

Sprovođenje mera koje se prijavljuju na ovaj poziv treba da doprinese i realizaciji nacionalnog Programa zaštite vazduha za period 2022-2030, koji je Srbija usvojila u decembru 2022. godine.

pročitaj više

Srbija

Šta je u Srbiji poskupelo, a šta pojeftinilo od 1. maja?

Objavljeno

-

Zbog novog obračuna akciza potrošači u Srbiji će se suočiti, ili se pak stvaraju uslovi da se suoče, sa većim cenama goriva, kafe, cigareta i alkohola, a sa druge strane, iako su smanjene cene struje i gasa za privredu, ne mogu da računaju na pojeftinjenje široke palete proizvoda jer preduzetnici tvrde da za to ne postoje uslovi, prenosi Danas.

Kakva takva uteha za građane naše zemlje, čija su primanja inače među najnižima u Evropi, je bar to što su zbog uskršnjih praznika snižene cene kokošijih jaja, piše Danas.

U Srbiji se od 1. maja obračunavaju novi iznosi akciza na gorivo, kafu, cigarete i alkohol, usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto. Akciza sa PDV-om na gorivo je veća za 4,5 do 5,7 dinara.

Akciza na alkoholna pića pak iznosi 26,8 i 30,72 dinara po litri, za kafu od 108,06 dinara do 405,24 dinara po kilogramu, a za tečnosti za punjenje elektronskih cigareta 10,4 dinara po mililitru.

Cigarete su ponovo poskupele, a u Službenom glasniku su objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.

Dilema da li će poskupeti duvan i duvanski proizvodi realno nije ni postojala, već je samo bilo upitno koliko će to poskupljenje iznositi.

Kako je nedavno preneo RTS, sa prosečnom cenom od oko tri evra po paklici, cigarete u Srbiji su i dalje najjeftinije, iako je učešće akciza u ceni 61 odsto, a sa PDV-om, čak 77 procenata.

Dosadašnja praksa je bila da proizvođači uglavnom podižu cene za 10 dinara po paklici cigareta, što je, čini se, i ovoga puta slučaj.

Cilj izmena akciza na cigarete je usklađivanje sa standardima Evropske unije, po kojima bi do 2025. država trebalo da prihoduje najmanje 90 evra na 1.000 komada cigareta, što je 1,8 evra po paklici, tako da će nakon poskupljenja u narednoj godini biti iste cene kao u državama EU.

U oktobru prošle godine Vlada Srbije je povećala akcize na cigarete za osam odsto, što je uticalo da proizvođači podignu cene za 10 dinara, a u 2023. cene cigareta su podizane tri puta.

Sa druge strane, odlukom nadležnih od 1. maja su pojeftinile cene električne energije za privredu u iznosu od 25 i gasa za 15 odsto.

Iako je ekonomska logika veoma jednostavna, a to je da kada raste cena energenata rastu i cene svih drugih proizvoda i usluga dok kad je taj proces obrnut i sve druge cene padaju, privreda u Srbiji je gotovo nikada ne sledi, već pod raznim izgovorima odbija da snizi svoje cene.

Po svemu sudeći, tako će biti i ovog puta jer već sada preduzetnici iznose različite razloge zbog čega je, kako tvrde, nemoguće da njihovi proizvodi i usluge pojeftine.

Tako se, između ostalog, navodi da je stopa inflacije još uvek veoma visoka, da je struja u okruženju za privredu i dalje jeftinija nego kod nas kao i da se u međuvremenu povećala minimalna zarada koja, bar u teoriji, utiče i na povećanje svih drugih ličnih dohodaka.

Potrošačka udruženja pak ističu da su preduzetnici po tom pitanju cinični, odnosno da imaju dvostruke aršine kojima se rukovode u svom poslovanju.

Ipak, pojedini proizvodi su pojeftinili kao što je primera radi, slučaj sa kokošijim jajima.

Naime, zbog hiperprodukcije uoči uskršnjih praznika koji su se spojili sa prvomajskim te je značajan broj građana otišao na odmor, par meseci unazad već beleži se kontinuirani pad cena te namirnice. Cene jaja pak nisu iste, već variraju od mesta i objekta gde se kupuju.

(Danas)

pročitaj više

Srbija

Povratak sa praznika: Očekuje se pojačan saobraćaj

Objavljeno

-

N1

Vozače u Srbiji danas očekuje pojačan saobraćaj u toku dana zbog povratka sa praznika.

Očekuje se i veći broj vozila na graničnim prelazima gde će tokom dana stanje i vreme zadržavanja biti promenljivo sa mogućim zadržavanjima, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije.

Na naplatnim stanicama nema zadržavanja.

Nema zadržavanja ni na putničkim, ni na teretnim terminalima graničnih prelaza.

(Beta)

pročitaj više

Srbija

Vujović: Čini se sve da se požar na deponiji Duboko što pre lokalizuje i ugasi

Objavljeno

-

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović obišla je deponiju „Duboko“ u Užicu, gde pripadnici štaba za vanredne situacije uz pomoć vatrogasaca čine sve kako bi se lokalizovao i ugasio požar, zbog koga je Užice proglasilo vanrednu situaciju na tom delu teritorije, saopštilo je resorno ministarstvo. 

Ona je lokaciju obišla sinoć zajedno sa načelnikom Sektora za vanredne situacije MUP-a Lukom Čaušićem i gradonačelnicom Užica Jelenom Raković Radivojević, nakon čega je prisustvovala sednici štaba za vanredne situacije da bi se utvrdili naredni koraci. 

„Trudimo se da svi budemo maksimalno angažovani kako bi se požar što pre lokalizovao. Ovakve scene i situacije moraju da postanu prošlost u Srbiji. Vlada Srbije intenzivno radi na tome da što pre modernizujemo regionalne i reciklažne centre širom Srbije. ‘Duboko’ je svakako prioritet, ali je i najkompleksniji projekat koji zahteva obimne radove, posebno imajući u vidu da će se, dok se radovi izvode, i dalje odlagati otpad na ovoj lokaciji“, rekla je ministarka.

pročitaj više

U TRENDU