ostanimo u kontaktu

Svet

Manja proizvodnja nafte diže joj cenu iznad 100 dolara po barelu?

EPA

Objavljeno

-

Iako cena sirove nafte na svetskim berzama pada već punih mesec dana, u prvom redu zbog recesije i bankarske krize u Sjedinjenim Američkim Državama i prognoza da potražnja Kine za “crnim zlatom” neće porasti u značajnijoj meri, taj trend će se nastaviti najviše još nedelju dana nakon čega treba očekivati skok cena nafte koje bi krajem godine mogle da dostignu nivo od preko 100 dolara po barelu, smatra stručna javnost.

U ovom trenutku, fjučersi nafte tipa “Brent” za jul pali su na 74,6 dolara po barelu, što je više od četiri dolara ispod vrednosti u isto vreme prošle sedmice. Američka laka nafta WTI za junske isporuke pala je istovremeno na 70,63 dolara po barelu.

Pored odluke zemalja članica proizvođača nafte OPEK da od maja snize proizvodnju na rast cena “crnog zlata” u narednom periodu uticaće i naglo usporavanje proizvodnje nafte u Sjedinjenim Američkim Državama, ali i novi paket sankcija na uvoz ruske nafte koje spremaju zapadne zemlje.

Na osnovu odluke OPEK-a o smanjenju proizvodnje nafte Saudijska Arabija je odlučila da je smanji za 500 hiljada barela dnevno, Irak na 211 hiljada barela manje, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Alžir i Oman zajedno proizvode od početka meseca više od 300 hiljada barela manje.

Rusija, članica OPEK +, takođe je odlučila da do kraja godine proizvodi pola miliona barela naftne dnevno manje. Inače, članice OPEK + obezbeđuju oko 40 odsto ukupne svetske proizvodnje sirove nafte.

Svoju odluku o smanjenju proizvodnje nafte zemlje – članice OPEK-a obrazložile su predostrožnoću u slučaju naglog pada potražnje na svetskom tržištu.

Na rast cena nafte dodatno će uticati i to što proizvodnja nafte u Sjedinjenim Američkim Državama koja je brzo rasla u prva dva meseca 2023. godine kao odložen odgovor na visoke cene i povećanje bušenja koje je karakterisalo veći deo prošle godine nakon izbijanja ukrajinske ratne krize, naglo opada. Kao razlog za to navodi se da nedavni pad cena nafte ograničava eksploataciju i otvaranje novih bušotina.

Broj naftnih bušotina 28. aprila pao je na 591 sa najviših 627, prema podacima servisne kompanije Baker Hughes. Američka proizvodnja sirove nafte i kondenzata pala je za 53.000 barela dnevno u februaru u odnosu na prethodni mesec, prema podacima američke Uprave za energetske informacije (EIA).

Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i drugi saveznici Ukrajine spremaju se da uvedu još jednu rundu sankcija zbog vojne intervencije Moskve u toj zemlji kako bi ograničili trgovinu ruskom naftom. Najnovija runda kazni imaće za cilj da zatvori postojeće “rupe” u sankcijama uvedenim na ruski izvoz. Očekuje se da će planovi biti objavljeni na samitu G7 koji će se održati u drugoj polovini ovog meseca u Japanu.

Jedanaesti krug predloga sankcija nastojaće da smanji praksu tajnih transfera s broda na brod, koji uključuju pretovar ruske nafte s jednog broda na drugi usred okeana, izvan kontrole regulatornih tela. Ti brodovi su primećeni da okreću svoj automatski identifikacijski sistem (AIS), takođe poznat kao „zamračenje“, pre nego što su se vratili u luku iz koje su došli, što implicira transfer s broda na brod. Paket sankcija biće usmeren na brodove koji isključuju svoj automatski identifikacioni sistem.

Ekspert za energetiku Velimir Gavrilović za Danas kaže da su svi nabrojani potezi povučeni jer su veliki igrači na tržištu nezadovoljni trenutnim cenama nafte i da na tako pokušavaju da ih podignu na veći nivo.

– Zemljama koje su značajni proizvođači nafte nikako nije u interesu da njena cena na berzama bude niska. Naprotiv, cilj im je da ona bude što veća te ograničavaju proizvodnju nafte kako bi to uzrokovalo povećanje njene cene na tržištu. I to je ono što će se upravo desiti u narednom periodu. Na trenutne berzanske cene nafte pored tržišnih elemenata uticaj imaju i oni netržišni, odnosno sankcije koje su uvedene Rusiji zbog vojne intervencije u Ukrajini. Naime i taj embargo zapadnih zemalja utiče na manju ponudu na tržištu i obara cenu nafte. Kad se analizira aktuelna situacija, jasno je da do kraja godine sledi povećanje cena sirove nafte – objašnjava naš sagovornik.

S obzirom na to da se maloprodajna cena goriva u Srbiji ne formira na osnovu cena nafte već cene naftnih derivata na regionalnom tržištu a da Vlada Srbije zbog ekonomske krize ograničava najviše maloprodajne cene benzina vozači u našoj zemlji mogu da očekuju poskupljenje ako rast cena nafte potraje duže vreme. Treba naglasiti da korekcija ne bi mogla da nastupi odmah već koji mesec kasnije dok trgovci ne istroše zalihe goriva koje su kupili po nižim cenama.

Međunarodna agencija za energetiku saopštila je da smanjenje proizvodnje nafte gura njene cene i stopu inflacije na gore, a kompanija Ristad enerdži smatra da će smanjenje proizvodnje podići cene nafte na više od 100 dolara po barelu do kraja godine.

pročitaj više
Kliknite da bi ste komentarisali

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *

Svet

Ruske vlasti: Najmanje pet osoba stradalo u ukrajinskom granatiranju Luganska

Objavljeno

-

Tanjug

U noćnom granatiranju farme živine u oblasti Lugansk na istoku Ukrajine, koja je pod ruskom kontrolom, najmanje pet ljudi je stradalo, a 19 je ranjeno, objavile su ruske vlasti i optužile Kijev da je sproveo taj udar.

„U granatiranju sela Karpati (35 kilometara zapadno od Luganska) od strane ukrajinskih oružanih grupa ima 24 žrtve – pet mrtvih i 19 ranjenih“, napisao je preko Telegrama ruski Centar kontrole bezbednosne situacije u Luganskoj oblasti.

Oštećena je farma živine i objekat gde su privremeno smešteni radnici, rekao je isti izvor, ne navodeći da li su žrtve vojnici ili civili. Međutim, u prvom saopštenju, objavljenom nekoliko sati ranije, je navedeno da su stradala četiri radnika.

Prema preliminarnim informacijama, udar je izvršen višecevnim raketnim bacačem Himars koji su SAD isporučile Kijevu, navodi se u saopštenju i dodaje da je „neprijatelj ispalio četiri rakete“.

Region Luganska, koji se nalazi pored Donjecka, velikim delom je okupirala ruska vojska i spada u jednu od četiri ukrajinske teritorije čiju aneksiju je Moskva objavila u septembru prošle godine.

(N1)

pročitaj više

Svet

Erdogan polaže zakletvu u subotu, danas poslednja sednica aktuelne vlade

Objavljeno

-

Tanjug

Novoizabrani predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan položiće zakletvu u subotu, 3. juna, dok bi nova vlada te zemlje mogla da položi zakletvu sledećeg dana, rekao je izvor u Ankari za TASS.

Predsednik će u subotu položiti zakletvu i stupiti na dužnost. U nedelju se očekuje da članovi kabineta polože zakletvu i nova vlada počinje sa radom – rekao je on.

Portparol vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP) Omer Čelik rekao je da bi Erdogan mogao da objavi sastav nove vlade odmah nakon polaganja zakletve. Očekuje se da će samo tri ministra iz sadašnje vlade zadržati svoje funkcije – spoljnih i unutrašnjih poslova, te odbrane.

Danas poslednja sednica aktuelne vlade

Erdogan će danas održati poslednju sednicu aktuelne vlade.

Najviši izborni organ Turske, Vrhovni izborni savet, objavio je juče zvanične rezultate parlamentarnih izbora 14. maja. U skladu sa protokolom, poslanici treba da polože zakletvu 2. juna.

Drugi krug predsedničkih izbora održan je u Turskoj 28. maja. Vrhovni izborni savet proglasio je Erdogana pobednikom na osnovu preliminarnih rezultata. Sa 99,43 odsto prebrojanih listića Erdogan je osvojio 52,14 odsto glasova, a opozicioni kandidat Kemal Kiličdaroglu 47,86 odsto.

(Srna)

pročitaj više

Svet

Blinken pozvao Tursku da odmah verifikuje pristupanje Švedske NATO

Objavljeno

-

AP

 Američki državni sekretar Entoni Blinken pozvao je Tursku da bez odlaganja verifikuje pristupanje Švedske NATO savezu.

Blinken je rekao da je ova nordijska zemlja već preduzela značajne korake na rešavanju zahteva, kojima je zvanična Ankara uslovila članstvo Švedske u Severnoatlantskoj alijansi, prenosi Rojters.

(Tanjug)

pročitaj više

Svet

Dogovor o podizanju gornje granice duga SAD prošao prvu prepreku u Kongresu

Objavljeno

-

Zakonodavni odbor Predstavničkog doma podržao je predlog o privremenom ukidanju limita da kojeg SAD mogu da se zadužuju i o njemu će se glasati danas u donjem domu američkog Kongresa.

Predlog zakona u utorak podržalo je sedam članova odbora, dok je šest bilo protiv, u odboru u kojem većinu imaju republikanci, prenosi Rojters.

Pripadnici desnog krila Republikanske stranke prethodno su saopštili da se protive dvostranačkom predlogu o podizanju granice zaduživanja sa trenutnih 31,4 biliona dolara, u trenutku kada ističe rok posle kojeg bi vlada SAD mogla da ostane bez novca za izmirenje obaveza .

(Tanjug)

pročitaj više

Politika

Amerika uvele sancije tzv. Kosovu

Objavljeno

-

Otkazivanje učešća na velikim vojnim manervima NATO-a prva je posledica koju će vlada Aljbina Kurtija osetiti zbog akcija na severu KiM, rekao je u Prištini američki ambasador Džefri Hovenijer. SAD su zabranile sastanke i posete prištinskih zvaničnika Americi. Takođe, SAD obustavljaju svaku vrstu pomoći Amerike, javlja RTS.

”Za Kosovo su ove vežbe završene”, rekao je američki diplomata Džefri Hovenijer, navodeći da se vlada u Prištini oglušila na američke pozive da deeskalira situaciju u opštinama na severu KiM.

Hovenijer je, takođe, naveo da je Vašington uputio snažnu poruku Kurtijevoj vladi odmah nakon početka akcije na severu, upozoravajući da će takav potez imati negativan efekat na reputaciju Prištine i unazaditi dijalog sa Beogradom.

”Analiziramo kakvi će biti naši naredni potezi”, rekao je američki ambasador, navodeći da je od Kurtijeve vlade zatraženo da povuče specijalce sa severa KiM, kao i da ”ne insistira da gradonačelnici obavljaju posao iz opštinskih zgrada”.

”Ne razumemo zašto se alternativne lokacije ne mogu koristiti za obavljanje funkcija”, rekao je Hovenijer, navodeći i da Vašington smatra da ”nasilni upad i prisustvo kosovske policije u zgrade predstavlja provokaciju”.

“SAD nema mnogo interesa da se zalaže kod zemalja koje nisu priznale nezavisnost”

Hovenijer je, istovremeno, upozorio i na dodatne posledice koje proizvodi ovakav pristup kosovskih vlasti.

”Moram da kažem da u ovom trenutku SAD nema mnogo interesa da se zalaže kod zemalja koje nisu priznale nezavisnost ili da aktivno radi na kosovskim evroatlantskim integracijama”, zaključio je američki ambasador.

Američki ambasador je naveo i da u sukobima na severu KiM nije bilo povređenih američkih vojnika, ali da Vašington ima isti odnos prema svim pripadnicima NATO-a.

Odgovarajući na pitanje da će zbog povređivanja pripadnika NATO-a biti pokrenuta istraga, Hovenijer je rekao da su vojnici bili na severu i pokušavali da očuvaju mir “zbog odluka koje je doneo Kurti da na silu preuzme kontrolu nad tri opštinske zgrade”.

pročitaj više

U TRENDU