ostanimo u kontaktu

Lepota&Zdravlje

Naučnici analiziraju još jedan trag o mogućem poreklu koronavirusa

Objavljeno

-

Nova analiza genetskog materijala prikupljenog od januara do marta 2020. na pijaci morskih plodova u Vuhanu u Kini, otkrila je životinjsku DNK u uzorcima za koje se već zna da su pozitivni na SARS-CoV-2, koronavirus koji izaziva Kovid-19, prenosi Si-En-En.

Zvaničnici Svetske zdravstvene organizacije saopštili su danas da se čini da značajna količina te DNK pripada životinjama poznatim kao rakunski psi, za koje se znalo da se prodaju na pijaci.

Veza sa rakunskim psima izašla je na videlo nakon što su kineski istraživači podelili sirove genetske sekvence uzete iz uzoraka sa briseva sakupljenih na tržištu početkom pandemije.

Sekvence su otpremljene krajem januara 2023. na sajt za deljenje podataka GISAID, ali su nedavno uklonjene.

Međunarodni tim istraživača ih je primetio i preuzeo za dalje proučavanje, saopštila je SZO.

Novi nalazi, koji još nisu javno objavljeni, ne daju odgovor na pitanje kako je pandemija počela.

Oni ne dokazuju da su rakunski psi bili zaraženi SARS-CoV-2, niti dokazuju da su rakunski psi životinje koje su prve zarazile ljude.

Međutim, prema naučnicima koji su vodili analizu, pošto virusi ne opstaju dugo u okruženju izvan svojih domaćina, pronalaženje tolikog dela genetskog materijala iz virusa pomešanog sa genetskim materijalom rakunskih pasa je veoma sugestivno da su oni mogli biti nosioci.

Novi podaci se pojavljuju pošto su republikanci u Kongresu otvorili istrage o poreklu pandemije.

Prethodne studije pružile su dokaze da se virus verovatno prirodno pojavio na tržištu, ali nisu mogli da ukažu na specifično poreklo.

Neke američke agencije, uključujući nedavnu procenu američkog Ministarstva energetike, kažu da je pandemija verovatno rezultat curenja iz laboratorije u Vuhanu.

Na brifingu za novinare u petak, generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je da je organizacija prvi put obaveštena o sekvencama u nedelju.

„Čim smo postali svesni ovih podataka, kontaktirali smo kineski CDC i pozvali ih da ih podele sa SZO i međunarodnom naučnom zajednicom kako bi mogli da budu analizirani“, rekao je on.

Obnovljeno interesovanje za poreklo COVID-19 pojavilo se nakon što je predsednik SAD Džo Bajden najavio da proširuje istragu o epidemiji, a obaveštajne agencije naginju teoriji o curenju virusa iz laboratorije.

SZO je takođe sazvala svoju Naučnu savetodavnu grupu za poreklo novih patogena, poznatu kao SAGO, koja istražuje korene pandemije. Stručnjaci SZO su na današnjem brifingu u rekli da podaci nisu konačni.

„Ovi podaci ne daju konačan odgovor na pitanje kako je pandemija počela, ali svaki podatak je važan da bismo se približili tom odgovoru“, rekao je Gebrejesus.

Ono što sekvence dokazuju, rekli su zvaničnici SZO, jeste da Kina ima više podataka koji bi mogli da se odnose na poreklo pandemije koje još uvek nije podelila sa ostatkom sveta.

„Ovi podaci su mogli, i trebalo je da budu podeljeni pre tri godine“, rekao je generalni direktor SZO.

„Pozivamo Kinu da bude transparentna u razmeni podataka i da sprovede neophodne istrage i podeli rezultate. Razumevanje kako je pandemija počela ostaje moralni i naučni imperativ,” poručio je on.

Neki stručnjaci su otkrili da su novi dokazi ubedljivi, ako ne i potpuno ubedljivi, o poreklu na tržištu.

Fransoa Baluk, direktor Instituta za genetiku na Univerzitetskom koledžu u Londonu, rekao je da činjenica da nova analiza još nije javno objavljena kako bi naučnici mogli da je ispitaju, ali da je izašla na videlo u novinskim izveštajima, opravdava oprez.

„Takvi članci ne pomažu jer samo dodatno polariziraju debatu“, objavio je Balouk na Tviteru. „Oni koji su ubeđeni u zoonotsko poreklo čitaće to kao konačni dokaz za svoju osudu, a oni koji su uvereni da je reč o laboratorijskom curenju tumačiće slabost dokaza kao pokušaj zataškavanja.

Drugi stručnjaci, koji nisu bili uključeni u analizu, rekli su da bi podaci mogli biti ključni za pokazivanje da virus ima prirodno poreklo, preneo je Si-En-En.

Lepota&Zdravlje

Sifilis, hlamidijaza, AIDS: Polno prenosive bolesti u Srbiji u porastu iz godine u godinu

Objavljeno

-

U 2022. godini na teritoriji Srbije prijavljena je 791 osoba kojoj je dijagnostikovan sifilis, gonoreja, genitalna hlamidijaza ili AIDS, što je za 11 odsto više slučajeva obolevanja od polno prenosivih bolesti u odnosu na 2021. godinu, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Najviše obolelih od bolesti koja se prenose seksualnim kontaktom je u populaciji između 20 i 49 godina.

Zabrinjavajući porast polno prenosivih bolesti zabeležen je u Evropi, upozorio je nedavno Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). U 2022. godini broj slučajeva gonoreje u Evropskoj uniji porastao je za 48 odsto, sa 70.881 slučajem, sifilisa za 34 odsto (35.391) i hlamidije za 16 odsto (216.508), pokazuje godišnji izveštaj agencije.

U Srbiji su, prema podacima Batuta za 2022. godinu registrovana 302 slučaja sifilisa što je za 27 odsto više u odnosu na 2021. kada ih je registrovano 238 slučajeva, a za 49 odsto više nego 2019. godine kada su bila prijavljena 203 slučaja.

Najviše zaraženih sifilisom registrovano je u Beogradu 157, zatim u Vojvodini 116 slučajeva. Zaraženi su uglavnom muškarci između 20 i 40 godina.

U 2022. godini registrovano je 79 slučajeva gonoreje, 358 slučajeva genitalne hlamidijaze i 52 slučaja AIDS-a. Godinu dana ranije prijavljeno je 106 slučajeva gonoreje, 319 slučajeva genitalne hlamidijaze i 50 slučajeva AIDS-a.

Genitalna hlamidijaza najučestalija

U Batutu za N1 navode da je genitalna hlamidijaza najučestalija bakterijska infekcija koja se prenosi seksualnim putem u Srbiji, a koja podleže obaveznom prijavljivanju u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Broj prijavljenih slučajeva hlamidijaze u 2022. godini (358) je za 12 odsto veći nego 2021. godine (319 slučajeva), ali je registrovano dvostruko manje slučajeva nego 2019. godine (776 slučajeva).

U 2022. godini dijagnostikovane su 164 osobe inficirane HIV-om (179 osoba inficiranih HIV-om je dijagnostikovano 2021, 129 osoba inficiranih HIV-om je dijagnostikovano 2020, odnosno 222 osobe u 2019. godini).

U 2022. godini registrovane su 52 osobe obolele od AIDS-a (50 slučajeva AIDS-a je registrovano 2021, 32 slučaja u 2020, odnosno 71 slučaj AIDS-a u 2019. godini), dok je 20 osoba umrlo od AIDS-a (u 2021. godini 14 osoba je umrlo od AIDS-a, u 2020. godini 16 osoba, a u 2019. godini 21 osoba je umrla od AIDS-a).

Dijagnostifikovanje polno prenosivih bolesti

Osobe sa sifilisom ili AIDS-om se zbog manifestnih znakova i simptoma bolesti javljaju zdravstvenoj službi, pa je i dijagnostikovanje i lečenje ovih bolesti olakšano, za razliku od gonoreje i hlamidijaze gde većina osoba nema znake i simptome bolesti, navode u Batutu.

Adekvatno lečenje inficiranih osoba i njihovih partnera sa ili bez simptoma ili znakova polno prenosivih bolesti, uvek treba da bude propisano i praćeno od strane lekara, a u cilju sprečavanja pojave rezistencije uzročnika gonoreje na antibiotike, kao i sprečavanja komplikacija, ističu u Batutu.

Među komplikacijama koje se javljaju usled neadekvatnog, samoinicijativnog lečenja, odnosno usled nedijagnostikovanih i nelečenih infekcija koje se prenose seksualnim putem su: hronična upala reproduktivnih organa, smanjena plodnost/sekundarni sterilitet, komplikacije tokom trudnoće i mnoge druge.

U Batutu naglašavaju da su edukacija i informisanje populacije od velikog značaja jer se na taj način stiču znanja o zaštiti reproduktivnog zdravlja, bezbednom seksualnom ponašanju i značaju pravovremenog savetovanja i testiranja na polno prenosive infekcije.

„Epidemije“ sifilisa u svetu

Epidemija sifilisa u SAD ne jenjava, a stopa zaraznih slučajeva porasla je za devet odsto u 2022. godini, prema novom izveštaju savezne vlade o polno prenosivim bolestima kod odraslih.

Ukupan broj slučajeva sifilisa premašio je 207.000 u 2022, što je najviše u Sjedinjenim Državama od 1950. godine.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u 2020. godini bilo je 7,1 milion novih slučajeva sifilisa širom sveta.

U 2022. godini u Velikoj Britaniji su slučajevi sifilisa dostigli najviši nivo od 1948. godine.

(N1)

pročitaj više

Lepota&Zdravlje

Nemac se vakcinisao protiv korone 217 puta

Objavljeno

-

Muškarac iz Nemačke, star 62 godine uprkos protivljenju lekara vakcinisao se 217 puta protiv kovida. To je uradio u periodu od 29 meseci. Ovaj nesvakidašnji slučaj je dokumentovan u časopisu The Lancet Infectious Diseases, piše Bi-Bi-Si.

Posle 217 vakcina, čini se, da taj muškarac nije imao nikakve štetne posledice, kažu istraživači sa Univerziteta Erlangen-Nirnberg, prenosi index.hr.

„Za njegov slučaj smo saznali iz novinskih članaka. Zatim smo ga kontaktirali i pozvali ga da se podvrgne raznim testovima u Erlangenu. Bio je veoma zainteresovan za to“, rekao je dr Kilijan Šober sa univerzitetskog odeljenja za mikrobiologiju.

Nje podneta krivična prijava

Čovek je dao sveže uzorke krvi i pljuvačke. Istraživači su takođe testirali neke od njegovih zamrznutih uzoraka krvi koji su bili uskladišteni iz prethodnih godina.

„Mogli da uzmemo uzorke krvi kada je čovek primio dodatnu vakcinu tokom studije na sopstveno insistiranje“, rekao je dr Šober.

„Uspeli smo da koristimo te uzorke da utvrdimo tačno kako imuni sistem reaguje na vakcinaciju“, dodao je on.

Državni tužilac grada Magdeburga otvorio je istragu optužbama za prevaru, ali je pronašao dokaze o 130 vakcinacija, pa nije podneta krivična prijava.

Vakcine mogu naučiti telo kako da se bori protiv bolesti. MRNA vakcine deluju tako što pokazuju ćelijama tela deo genetskog koda virusa. Imuni sistem bi tada trebalo da prepozna i zna kako da se bori protiv kovida ako je zaista suočen.

Ne donositi dugoročne zaključke

Dr Šober je brinuo da bi hiperstimulacija imunog sistema ponovljenim dozama mogla umoriti određene ćelije, ali istraživači nisu pronašli dokaze za to kod 62-godišnjaka. Takođe nije bilo znakova da je ikada bio zaražen kovidom.

„Važno je da ne podržavamo hiper-vakcinaciju kao strategiju za jačanje adaptivnog imuniteta“, istakli su istraživači.

Rezultati njihovih testova na 62-godišnjaku bili su nedovoljni da bi se doneli dugoročni zaključci, a ni preporuke za širu javnost.

„Trenutna istraživanja sugerišu da vakcinacija sa tri doze, zajedno sa redovnim dopunskim vakcinama za ranjive grupe, ostaje najbolji pristup. Nema naznaka da je potrebno još vakcina“, navodi se na sajtu univerziteta.

(index.hr)

pročitaj više

Lepota&Zdravlje

Batut: U 2022. godini registrovano 9,7 miliona smrtnih slučajeva u svetu

Objavljeno

-

Mart mesec je posvećen borbi protiv maligniteta i tim povodom Institut za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ ukazuje na to da je prema poslednjim procenama Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodne agencije za istraživanje raka za 2022. godinu, obolevanje od malignih bolesti u svetu poraslo na gotovo 20 miliona ljudi i registrovano je 9,7 miliona smrtnih slučajeva od svih lokalizacija malignih tumora u 2022. godini.

Procenjuje se da u svetu sa dijagnozom malignih tumora koja je postavljena tokom proteklih pet godina živi 53,5 miliona ljudi i tokom života jedna od pet osoba će oboleti od raka u svetu, a jedan od devet muškaraca i jedna od dvanaest žena će umreti od nekog oblika maligne bolesti, navodi se na sajtu Instituta.

Prema procenama, dodaje se, u 2022. godini gotovo polovina novih slučajeva malignih bolesti 49,2 odsto i 56,1 odsto smrtnih slučajeva od raka u svetu se registrovalo u Aziji.

pročitaj više

Lepota&Zdravlje

Mart posvećen obolelima od multiplog mijeloma, lek u Srbiji dostupan nakon 15 godina čekanja

Objavljeno

-

Mart mesec posvećen je obolelima od multiplog mijeloma, koji je drugi po učestalosti rak krvi i za čije lečenje je Srbija nedavno, nakon 15 godina čekanja, dobila prvi inovativni lek, saopšteno je danas iz Udruženja obolelih od multiplog mijeloma Srbije.

Kako navode iz udruženja, reč je o retkom malignom oboljenju koštane srži koji čini jedan odsto svih maligniteta, a registar obolelih od ove bolesti u Srbiji još uvek ne postoji.

Predsednica Udruženja Senžana Doder naglasila je da su oni uvereni da će uslediti kontinuitet u stavljanju inovativnih lekova na listu koji će obolelima omogućiti kvalitetniji život.

pročitaj više

Lepota&Zdravlje

Prognoze stručnjaka: Za deset godina svaki treći stanovnik Srbije patiće od gojaznosti

Objavljeno

-

Sa toplijim danima priznamo sebi da smo se ugojili. Ali, izgled nije najveća briga. Gojaznost je uzrok oko 200 bolesti, ali najviše zabrinjava to što je sve više gojazne dece. Istraživanja pokazuju da je svaki peti Srbin gojazan i da će za 10 godina svaki treći patiti od ove bolesti, ako nešto ne učinimo.

Na pitanje može li se dijetom na brzinu skinuti bar desetak kilograma odmah, endokrinolog prof. dr Mirjana Šumarac Dumanović kaže da bi to želeli svi koji se bore sa viškom kilograma, piše rts.rs.

„Gojaznost je dugotrajna, hronična bolest sa brojnim uzrocima i postoje brojni izazovi u traženju rešenja za izlečenje“, kaže profesorka Šumarac Dumanović.

Navodi da je genetika važan faktor rizika i da utiče i do 40 procenata u pojavi i razvoju gojaznosti. S druge strane, malo je genetskih i hormonskih poremećaja koji dovode do gojaznosti.

To je bolest koja nastaje kao posledica nezdravog ili obesogenog okruženja, a pod tim ne podrazumevamo samo vazduh i vodu, već i hranu. Na epidemiju gojaznosti i u svetu i kod nas utiče hrana koju konzumiramo, način na koji se proizvodi i na koji nam se plasira.

„Uz prognozu svetskih stručnjaka da će svaki treći stanovnik Srbije patiti od gojaznosti za 10 godina ide i upozorenje da će biti skoro dve milijarde gojaznih u svetu. Još više zabrinjava to što se smatra da će se porasti gojaznost kod dece – da će se 100 procenata povećati incidenca gojaznosti kod dece“, kaže profesorka Šumarac Dumanović.

Od estetskih razloga do problema neplodnosti

Lekaru se javljaju kada već imaju problem. Neko dođe iz estetskih razloga, kada shvati da ne može da se izbori sa viškom kilograma i to su obično adolescenti. Devojčice potraže pomoć zbog poremećaja menstrualnog ciklusa, a mladi bračni parovi kada ne mogu da ostvare potomstvo. Sve su to problemi vezani za gojaznost.

„Dolaze nam dijabetičari, jer je 86 procenata osoba sa dijabetesom gojazno. Zatim pacijenti sa srčanim popuštanjem. Oko 80 procenata obolelih od srčane insufijencije je gojazno i kardiolozi zapravo leče posledice gojaznosti. Kod lekara dolaze i osobe koje treba da reše neki ortopedski problem, ali ne mogu na operaciju sa viškom kilograma“, navodi profesorka Mirjana Šumarac Dumanović.

U Centar za lečenje gojaznosti javljaju se i pacijenti koji su kandidati za medikamentoznu terapiju lečenja gojaznosti i prošli su medicinsku dijetu uz fizičku aktivnost. To su pacijenti koji su kandidati za barijatrijske operacije, hiruške procedure smanjenja želuca, i na Klinici se medikamentima pripremaju za tu proceduru.

Borba koja traje ceo život

Gojaznost je bolest protiv koje se treba boriti ceo život. I to nije lako, jer i kada uspešno oslabimo, još je teže održati tu telesnu masu.

„Naš organizam se različitim mehanizmima bori da nas vrati na početne pozicije, time što usporava metabolizam, pa je iskorišćenje hrane koju unosimo veće i onda se stalno nalazimo u tom procepu. Onda ta dijeta mora da bude dugoročna i zato ti nije dijeta, jer dijeta kratko traje. To je promena životnih navika, uz fizičku akivnost, koja jedino može da ubrza metabolizam“, objašnjava profesorka Šumarac Dumanović.

Univerzitetsko klinički centar Srbije obeležava Dan borbe protiv gojaznosti 4. mart preventivnim pregledima za građane od 12 do 16 časova u Ambulanti za dijetetiku, u starom Urgentnom centru. Mogu da dođu svi građani, koji se najpre prijave na mejl dangojaznosti.ukcs@gmail.com.

Od 16 časova biće održane radionice u Amfiteatru Kliničkog centra gde će lekari Centra za lečenje gojaznosti najpre održati predavanja o gojaznosti, lekovima, predrasudama i stigmatizaciji i mogućnostima hiruškog lečenja, a onda će posetioci moći da iznesu svoje probleme i iskustva i da o tome sa lekarima razgovaraju.
Endokrinog prof. dr Mirjana Šumarac Dumanović poziva građane da na Dan borbe protiv gojaznosti 4. marta od 12 do 16 časova dođu na preventivni pregled u Univerzitetski klinički centar Srbije i da učestvuju u radionicama protiv gojaznosti.

(RTS)

pročitaj više

U TRENDU