

Srbija
Niška tvrđava ove godine puni 300 godina postojanja

Objavljeno
pre 3 weeks-
Objavila:
Magdalena IvanovićGrad Niš obeležiće ove godine 300 godina postojanja tvrđave, jednog od simbola grada.
Istoričar Vladimir Jovanović izjavio je da je tvrđavu, u sadašnjem izgledu, gradio od 1719. godine do 1723. godine sultan Ahmet III, ali da se na tom mestu Niš nalazi i više od 2.000 godina.
„Kelti su napravili prvo utvrđenje, tu su bili zatim Rimljani, naravno i Vizantija i Sloveni i srpske srednjevekovne države, sve do Turaka. Kroz istoriju, tvrđava je nekada bila vojni objekat, nekada su u njoj živeli ljudi, ali je uvek bila centar Niša na desnoj obali Nišave“, objasnio je Jovanović.
Prema njegovim rečima, sultan Ahmet III izgradio je tvrđavu sadašnjeg izgleda zbog opasnosti koja je u to vreme zapretila turskoj državi.
„Austrijanci su zauzeli Beograd u Austro-turskom ratu i krenuli u kontraofanzivu. Turcima je trebalo jako utvrđenje u Nišu i sultan, poznat i kao kralj Lala jer je mnogo voleo lale, naredio je da se sagradi jedno jako utvrđenje“, kazao je Jovanović.
Poznato je, dodao je Jovanović, da je ispred tvđave uvek postojao most, ali je umesto puta koji sad postoji, ranije bio rov sa vodom.
„Na otprilike 150 metara levo od glavnog ulaza u tvrđavu postojala je vodena kapija, tako da je moglo da se kroz Nišavu i vodeni rov uđe unutar zidina“, naveo je Jovanović.
On je kazao da je u vreme Turaka unutar tvrđave bio grad sa mahalama u kojima je živelo uglavnom tursko stanovništvo.
„Postojala je sahat kula koja je krasila deo ispred Bali Begove džamije, a na pojedinim fotografijama vidi se pravoslavna crkva na mestu gde se sada nalazi Letnja pozornica. Crkva je na žalost uništena u eksploziji dinamita posle Drugog svetskog rata“, kazao je Jovanović.
Nakon eksplozije, rekao je, na mestu gde se crkva nalazila ostala je velika rupa, a tadašnje rukovodstvo grada angažovalo je arhitektu Grigorija Samojlova.
On je istakao da unutar zidina tvrđave postoji mnogo objekata koji mogu da se srede i učine dostupnim turistima, ali da je za to potrebna dobra volja, a naravno potrebno je naći novac za tu namenu.
„U svakom slučaju, potrebno je napraviti jasan plan šta želimo od tvrđave, da li hoćemo da bude turistički objekat, da li veliki park, da li hoćemo da je zatvaramo uveče ili nećemo, da li hoćemo da naplaćujemo ulaz ili ne“, naglasio je Jovanović.
Obeležavanje 300 godina postojanja tvrđave, dodao je, dobra je prilika da se mnogo toga uradi, a on se nada da će biti urađeno barem nešto.
možda vam se svidi
Politika
Srpska lista: Nećemo na lokalne izbore na severu Kosova jer nisu ispunjeni naši zahtevi

Objavljeno
pre 14 h-
20. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Srpska lista saopštila je danas, posle sastanka sa američkim ambasadorom u Prištini Džefrijem Hovenijerom, da neće učestvovati na aprilskim izborima na severu KiM, jer nisu uklonjeni razlozi zbog kojih su Srbi napustili institucije.
Dva dana pre isteka roka za prijavu političkih subjekata za učešće na izborima, koje je Priština raspisala za gradonačelnike četiri opštine na severu KiM i za odbornike u skupštinama Zvečan i Leposavić, Srpska lista je saopštila da na njima neće učestvovati.
Predstavnici Srpske liste su izneli jasan stav da naša stranka ostaje dosledna u svom stavu da neće učestvovati na predstojećim vanrednim lokalnim izborima u opštinama na severu Kosova i Metohije sve dok se ne ispune zahtevi zbog kojih smo napustili kosovske institucije, a to je formiranje Zajednice srpskih opština i povlačenje svih specijalnih jedinica Prištine sa severa Kosova i Metohije, kaže se u saopštenju dostavljenom medijima.
Sa Džefrijem Hovenijerom su razgovarali predsednik Srpske liste Goran Rakić i potpredsednici Dalibor Jevtić i Igor Simić.
Srbi sa severa Kosova su napustili kosovske političke institucije, ali i policiju i pravosuđe 5. novembra prošle godine. Izbori su prvi puta raspisani za 18. decembar prošle, ali su posle pritiska SAD i EU, odloženi za 23. april.
Srbija
Tužilaštvo se žali na presudu Simonoviću i ostalima, traže strože kaze

Objavljeno
pre 14 h-
20. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Drugo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu uložiće žalbu na prvostepenu presudu kojom su danas nakon ponovljenog suđenja bivši predsednik opštine Grocka Dragoljub Simonović i trojica muškaraca osuđeni na kazne zatvora zbog paljenja kuće novinaru “Žig info” Milanu Jovanoviću.
Tužilaštvo će u žalbi tražiti da se okrivljenima izreknu kazne zatvora koje je tužilaštvo predložilo, odnosno da se Simonović osudi na kaznu zatvora od osam godina, dok je ovom presudom osuđen na kaznu zatvora od pet godina, navodi se u saopštenju tog tužilaštva.
Za drugooptuženog Vladimira Mihailovića, tužilaštvo je tražilo da se osdudi na kaznu zatvora od pet godina, dok je osuđen na četiri godine, za Igora Novakovića tužilaštvo je tražilo kaznu zatvora od pet godina, a koji je osuđen na tri i po godine.
Politika
Eskobar: Dogovor u Ohridu pravno obavezujući, iako nije potpisan

Objavljeno
pre 14 h-
20. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Specijalni izaslanik Stejt departmenta za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je danas da je dogovor postignut u Ohridu pre dva dana korak ka normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine, kao i da je pravno obavezujući, iako nije potpisan.
On je na onlajn konferenciji za medije istakao da je trebalo mnogo hrabrosti i vizije predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera privremenih institucija Aljbina Kurtija da se dođe do toga.
“Ovaj sporazum je pravno obavezujući za obe strane. Iako nije potpisan to je sporazum u svakom smislu”, rekao je on i precizirao da to znači u svakom smislu.
Politika
Kurti u četvrtak pred poslanicima o sastanku u Ohridu

Objavljeno
pre 15 h-
20. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Premijer Kosova Aljbin Kurti će u četvrtak obavestiti poslanike o sastanku i dogovoru u Ohridu, najavila je šefica parlamentarne grupe Pokreta Samoopredeljenje.
Posle sastanka predsedništva parlamenta, ona je rekla da su neke ranije planirane tačke skinute sa dnevnog reda, kako bi se dalo vremena za Kurtijev izveštaj i poslanička pitanja u vezi dogovora postignutog u Ohridu, odnosno primeni dogovorenog aneksa sporazuma Evropske unije o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine.
Poslanica Demokratske partije, Bljerta Deljiu, rekla je da ta stranka sa rezervom prihvata to što je Kurti dogovorio sa srpskim predsednikom i da na njega ima ozbiljne primedbe.
“Mi smo kao stranka veoma zabrinuti zbog ovlašćenja koja su data srpskoj zajednici”, rekla je Deljiu.
Predstavnik druge najveće opozicione partije, Demokratskog saveza, Armend Zemaj ponovio stav te stranke da je dogovor u Ohridu u suprotnosti sa ciljevima tzv. Kosova.
“Preuzete obaveze će nas mnogo koštati. Osim obaveze da se formira Asocijacija (ZSO), postoji i deo gde se pominje samouprava, koja se ne prevodi drugačije nego kao stvaranje novog nivoa vlasti”, smatra Zemaj.
Sednica će biti održana 23. marta, tačno dve godine od kada je Kurti preuzeo dužnost od tadašnjeg premijera Avdulaha Hotija.
Srbija
Znate li zašto proleće više ne dolazi 21. marta?

Objavljeno
pre 16 h-
20. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Iako smo u osnovnoj školi učili da sva godišnja doba, osim jeseni koja počinje 23, počinju 21. u mesecu, stručnjaci su otkrili da već dvadesetak godina proleće dolazi dan ranije.
Bez obzira cvetaju li već magnolije i da li su temperature dosegle prolećne ili to tek iščekujemo, danas, u 22 časa i 24 minuta, a trajaće do 21. juna, ili 92 dana, 17 sati i 33 minuta.
Iako smo u osnovnoj školi učili da sva godišnja doba, osim jeseni koja počinje 23, počinju 21. u mesecu, stručnjaci su otkrili da već dvadesetak godina proleće dolazi dan ranije, zbog dve različite metode za utvrđivanje početka i kraja godišnjih doba – meteorološke i astronomske.
Meteorološkom se metodom vode meteorolozi koji posmatraju spuštanje i rast temperature i stanje u atmosferi, a prema njoj se meteorološka sezona koordinira prema kalendaru i svako godišnje doba traje tri meseca. Tom metodom proleće traje od 1. marta do 31. marta.
Druga metoda temelji se na astronomskim sezonama, a odnosi se na položaj Zemljine orbite u odnosu na Sunce. Astronomski kalendar utvrđuje godišnja doba prema tome kada Zemljina rotacijska osa bude na 23,5 stepena u odnosu na orbitu oko Sunca, pa nam ove godine na primer proleće stiže večeras.

Glavni tužilac Karim Kan: Međunarodni krivični sud morao da deluje, optužbe protiv Putina su ozbiljne

Putin: U slučaju da se ne produži Crnomorska inicijativa slaćemo besplatno žito Africi

UN objavile koja je „najsrećnija zemlja sveta“

Zašto protestuju vlasnici splavova na Savskom keju?

Skandal u policiji: Srpska policajka uhapšena zbog prostitucije – snimala se u raznim pozama, klijente primala po hotelima, oglasili se i iz MUP-a

Ambasador Vladimir Božović na bezbednosnom forumu u Vašingtonu
U TRENDU
- Društvopre 7 d
Skoro sve gradske službe dostupne preko broja 11011, Šapić: “Ovo je revolucija u komunikaciji sa Beograđanima”
- Društvopre 7 d
Vlasnici splavova organizuju novi protest: Idemo do nelegalne Šapićeve vile
- Srbijapre 5 d
Maskirani mladići iščupali kablove ozvučenja, sabotiran protest kod vile Šapića
- Lifestylepre 6 d
EK uputila poziv za besplatne karte za putovanje Evropom: Mogu da se prijave i mladi iz Srbije, koji su uslovi?
- Biznispre 5 d
Er Srbija širi poslovanje u Nišu i zapošljava nove ljude
- Svetpre 7 d
Zemlja se cepa, ali bukvalno
- Srbijapre 5 d
Vlasnici splavova protestuju ispred Šapićeve vile: „Vi ste, gradonačelniče, nelegalni, a ne mi“
- Fudbalpre 7 d
Dragan Džajić jednoglasno izabran za novog predsednika FSS