

Lepota&Zdravlje
Novi pokušaj zabrane pušenja u zatvorenom – lekari sada mnogo glasniji, ugostitelji računaju gubitke

Objavljeno
pre 2 weeks-
Objavila:
Magdalena IvanovićPredlog izmena i dopuna Zakona kojima se zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima je u završnoj fazi, potvrdilo je Ministarstvo zdravlja. Bilo je i ranije pokušaja da se to sprovede, ali je sada apel lekara mnogo glasniji. Protivljenje ugostitelja – i dalje je isto.
Srbija je prva u Evropi po smrtnosti od raka pluća. Tu dijagnozu prošle godine dobilo je sedam hiljada ljudi. I zato potpuna zabrana pušenja u zatvorenom prostoru ima sve veću podršku.
Panika je, pored pušača, nastala i među ugostiteljima zbog najavljenih visokih kazni za kršenje zabrane.
Ministarka zdravlja Danica Grujičić ističe da kazne moraju biti drakonske.
“Ne govorimo samo o kafanama, nego o svim zatvorenim prostorima, jer ako se plati kazna koja je pet, šest, deset hiljada dinara, to je ništa. Mi ćemo videti kako su drugi uradili, oni su stavili detektore za dim, i onda imate centralizovano praćenje, i tamo gde se pojavi signal, milionče odmah se skida sa računa”, kaže Grujičićeva.
“Nema negativnih ekonomskih posledica u ugostiteljstvu”
I Evropa i region odavno su se odvikli od pušenja u zatvorenom prostoru. Kod nas postoji izuzeci.
Nekadašnja predsednica Republičke stručne komisije za kontrolu duvana Srmena Krstev navodi da je stanovništvo u Srbiji jako lepo prihvatilo 2010. godine taj zakon.
“Vi znate da se sad uglavnom u javnom prostoru i u javnom prevozu ne puši nigde. Ono što mi znamo i što je u celom svetu pokazano je da nema negativnih ekonomskih posledica zabrane pušenja u ugostiteljskom sektoru. Iako mi imamo dosta visok procenat pušača, recimo trećina odraslog stanovništva puši, dve trećine nisu pušači”, navodi Krstev.
Ugostitelji već računaju gubitke
Ugostitelji već računaju gubitke i navode primer Grčke u kojoj je nakon zabrane promet u prva tri meseca pao za 80 odsto.
Predsednik Udruženja ivent industrija Nikola Janković smatra da je nelogično da se to uvodi preko noći.
“Morate da napravite sistem, gde se prvo po svim ostalim institucijama to lepo sprovede, a onda jedna ozbiljna grana privrede koja donosi dosta novca i Srbiji i Beogradu i ministarstvima da se lepo u to uključi. Ako se već tako nešto dešava, onda bi bilo realno da se na neki način ugostitelji subvencionišu”, kaže Janković.
Dodaje da se ugostiteljski sektor jedva oporavio nakon pandemije.
Svi bi, kažu, trebalo da imaju mogućnost izbora – da li dozvoljavaju pušenje u objektu ili ne.
možda vam se svidi
“Stavimo detektore za dim, pojavi se signal i ode milionče sa računa!”
Milion dinara za pušenje u zatvorenim objektima? Ministarka Grujičić o novom zakonu: “Neka puše u bašti do mile volje”
Ministarka zdravlja Danica Grujičić pozvala javnost da podrži zakon o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru
U Meksiku stupio na snagu zakon o zabrani pušenja na svim javnim mestima
Lepota&Zdravlje
Naučnici: Kineski podaci daju ključne podatke o poreklu kovid-19

Objavljeno
pre 19 h-
21. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Podaci kineskih naučnika sa početaka pandemije kovid-19, koji su u jednom trenutku bili dostupni u međunarodnoj bazi podataka, otkrivaju ključne informacije o poreklu epidemije, uključujući i one sa pijace životinja u kineskom gradu Vuhanu, saopštili su istraživači.
Virus je prvi put identifikovan u Vuhanu u decembru 2019. godine, pre nego što se proširio svetom i ubio skoro sedam miliona ljudi, a mnogi sumnjaju da su izvor bolesti žive životinje koje se prodaju na pijaci Huanan, prenosi Rojters.
Naučnici su u ponedeljak objavili izveštaj zasnovan na njihovom tumačenju dostupnih podataka, nakon medijskih izveštaja prošle nedelje i sastanka sa Svetskom zdravstvenom organizacijom, koja je pozvala Kinu da objavi više informacija.
Lepota&Zdravlje
U Beogradu se održava konferencija o spinalnoj mišićnoj atrofiji

Objavljeno
pre 23 h-
21. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
U Beogradu će danas biti održana međunarodna konferencija o spinalnoj mišićnoj atrofiji (SMA), čiji simptomi mogu da se razviju već u prvim mesecima života.
Svaka 35. do 37. osoba u opštoj populaciji je nosilac recesivnog gena za spinalnu mišićnu atrofiju.
Lepota&Zdravlje
Velilko interesovanje ze mobilni mamograf, telefoni za zakazivnaje otovreni i u utorak i sredu

Objavljeno
pre 2 d-
20. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Otkriven na vreme, rak je izlečiv. Na nacionalni dan borbe protiv raka dojke statistika pokazuje da u Srbiji godišnje skoro 5.000 žena dobije dijagnozu raka dojke, a bolest odnese 1.600 života. Na Kalemegdanu je postavljen mobilni mamograf tokom celog meseca, a pregledi uz prethodno zakazivanje obavljaju se svakog dana od 9 do 19 časova.
Najbolji način da se rak dojke otkrije na vreme su preventivni pregledi dojke. Kada se otkrije na vreme, rak dojke izlečiv je u više od 90 odsto slučajeva.
“Mi smo veoma zadovoljni. Do sada je pregledano 785 žena ovde na Kalemegdanu, ali je interesovanje daleko veće i do danas smo primili zakazivanje pregleda za 1.700 žena. Zbog zainteresovanosti svih naših sugrađanki ostavićemo telefone otvorenim i sutra i prekosutra. Očekujemo da ćemo do tada popuniti sve termine zaključno sa 13. aprilom“, rekla je za RTS profesorka dr Verica Jovanović.
Samo prošle godine u Beogradu je pregledano 4.500 žena mobilnim mamografom. Radom mobilnog mamografa u Srbiji je pregledano 12.500 žena.
“U Beogradu je oko 200 žena poslato na dalju dijagnostiku, a od ukupno 12.500 pregledanih žena karcinom dojke je potvrđen kod 35. Rak dojke je bolest koja se može rano otkriti i upravo na današnji dan podsećamo sve žene da je neophodno uraditi mamografiju u određenoj životnoj dobi”, poručila je Jovanovićeva.
Za pregled je dovoljno doneti neki od ličnih dokumenata poput lične karte ili zdravstvene knjižice. Sam pregled traje kratko i bezbolan je, radi se o rengenskom snimku obe dojke.
“Potrebno je da ste u životnoj dobi od 45 do 69 godina i da u poslednje dve godine niste uradili mamografiju. Uradite mamografiju, to je poruka za dame”, naglasila je profesorka Jovanović.
Lepota&Zdravlje
Oko 80 internet stranica u Srbiji nelegalno prodaje dijetetske dodatke za ishranu

Objavljeno
pre 3 d-
19. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Na internet tržištu dijetetskih suplemenata u Srbiji postoji oko 80 internet stranica na kojima se prodaju artikli koji nisu registrovani u bazi podataka Ministarstva zdravlja.
Pojedini mogu proizvesti ozbiljne probleme od najblažih neželjenih efekata propraćenih mučninom i povraćanjem, pa do smanjenja pamćenja i raznih osipa po koži.
Sekretarka Udruženja za farmaciju i medicinsku delatnost Privredne komore Srbije (PKS) Mirjana Vučićević, rekla je Tanjugu da je potrebna stalna edukacija javnosti kako bi upotreba dodataka ishrani bila što bezbednija.
Zbog široke upotrebe dijetetsih suplemenata, podseća ona, često se dešava da ne dolazi do neophodne konsultacije sa lekarom, a dešava se, kako kaže, da se bez znanja o mogućim neželjenim interakcijama pristupi konzumiranju.
„Mi smo identifikovali preko 80 internet stranica i veliki broj oglasa na kojima se nudi prodaja dodataka ishrani koji nisu upisanu u bazu podataka Ministarstva zdravlja.Da bi dodatak ishrani mogao biti u prometu neophodno je da je upisan u bazu podataka Ministarstva zdravlja. Toj notifikaciji prethodi kategorizacija na jednom od dva Farmaceutska fakulteta i kontrola zdravstvenih istravnosti u nekom od Instituta za javno zdravlje“, rekla je za Tanjug Vučićevićeva.
Kako navodi, u Srbiji dozvolu za promet dijetetskih suplemenata ima više od 9.500 proizvoda, od kojih je 28 proizvedeno kod nas.
„Zbog velike upotrebe dijetetskih suplemenata beleži se konstantan rast potrošnje, tako da je od 2018. do 2022. godine cena porasla za 90 odsto, a količina suplemenata za 44 odsto“, kaže sekretarka iz PKS-a.
Samo kroz apoteke, kako ističe, prošle godine je prodato 47 miliona pakovanja dodataka ishrani, a atipično je to da nisu samo apoteke kanali prodaje, već i razni marketi sa prehrambenom robom.
„Na događaju koji organizuje PKS 4. aprila biće predstavljena analiza nelegalnog internet tržišta dijetetskih suplemenata, i biće govora o javnom zdravstvenom značaju upotrebe dijetetskih suplemenata. Na skupu će govoriti predstavnici Ministarstva zdravlja sektora za inspekcijske poslove , predstavnici farmaceutskog fakulteta, kao i predstavnik Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Na istom skupu, kaže ona, govoriće se o nelojalnoj konkurenciji, a sagovornici će biti predstavnici Ministarstva trgovine, pripadnici MUP-a iz sektora za borbu protiv privrednog kriminala, kao i predstavnici Uprave carina.
Kada je reč o legalnom prometu suplemenata, iz PKS-a poručuju da iz Srbije prošle godine izvoz ovih proizvoda iznosio 35,7 miliona dolara, dok smo uvezli dodatke ishrani u vrednosti od 71,2 miliona dolara.
„Podaci pokazuju da je u apotekama tokom prošle godine prodato dijetetskih suplementa za 229,5 miliona evra. To je rast od oko 11 odsto u odnosu na 2021. Dijetetski suplementi proizvedeni u Srbiji najviše se izvoze u zemlje regiona BiH, Makedoniju, Crnu Goru, Hrvatsku, Sloveniju, a uvozimo najviše iz Nemačke, Italije, Poljske, SAD, Velike Britanije i Slovenije“, poručuju iz PKS.
Generalni direktor kompanije „AbelaPharm“ Davor Korčok ističe da su dijetetski suplementi izuzetno važna grupa proizvoda, ali i da su to farmaceutsko dozvoljeni oblici, što znači da postoje neželjena dejstva i kontraindikacije ukoliko dođe do nepropisne upotrebe.
„Dijtetski suplement ima ulogu da pomogne u određenom stanju ili spreči napredovanje bolesti. U falsifikatima mogu da se nađu nedozvoljene komponente, ili dozvoljene u neodgovarajućim količinama. To je ozbiljan problem koji može dovesti do ozbiljnih komplikacija od najblažih neželjenih efekata propraćenih mučninom i povraćanjem pa do smanjenja pamćenja i raznih osipa po koži“, rekao je za Tanjug Korčok.
On kaže da u Srbiji postoje kvalitetni proizvođači dijetetskih suplemenata koji poštuju određene standarde kvaliteta, kao i nacionalnu i evropsku regulativu.
„U poslednjih 15 godina dodaci ishrani zauzimaju veliko mesto na tržištu“, rekao je Korčok.
Sagovornici su se složili oko činjenice da je ključ rešenja ovog nadolazećeg problema u saradnji privrede i nadležnih institucija
„Skup u PKS je značajan zbog edukacije i svesti stručne javnosti. Bezbedan proizvod je samo onaj koji je notifikovan u bazi podataka Ministarstva zdravlja, što znači da na kutiji proizvoda mora stajati odobrenje ministartva kao i broj rešenja upisa“, poručuju sagovornici Tanjuga.
Lepota&Zdravlje
Usvojen pravilnik o zamrzavanju genetskog materijala pre početka lečenja od raka

Objavljeno
pre 4 d-
18. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) usvojio je pravilnik kojim se obolelima od malignih bolesti, o trošku Fonda, omogućava zamrzavanje jajnih ćelija, spermatozoida i embriona pre početka lečenja, što će početi da se primenjuje kada Ministarstvo zdravlja da saglasnost na pravilnik, rečeno je panelu “Podrška onkološkim pacijentkinjama na putu ka roditeljstvu”.
Očuvanje plodnosti i planiranje porodice nakon lečenja maligne bolesti je moguće i predstavlja realan cilj mladih žena sa dijagnostikovanim rakom dojke u ranom stadijumu, rečeno je na tom skupu koji su, povodom obeležavanja 20. marta, Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, organizovali kompanija “Avon” u saradnji sa Fondom B92 i uz podršku Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje.
“Na ovom predlogu smo počeli da radimo još za vreme korone, ali je pandemija to nažalost usporila. Važno je napomenuti da ovo nije samo inicijativa za zamrzavanje genetskog materijala. Zaokružili smo ciklus i omogućili smo pacijentima koji uđu u ovaj proces da uđu i u proces vantelesne oplodnje o trošku države“, izjavila Ivana Đunisijević u ime RZFO.
Ova odluka je, kako je rečeno, od krucijalnog značaja za sve žene koje se suočavaju sa karcinomom dojke. Ovakva bolest, kao i njeno lečenje može dovesti do steriliteta, što stvara dodatan psihološki pritisak, posebno na žene koje se u trenutku otkrivanja bolesti još uvek nisu ostvarile kao majke. U takvoj situaciji žene vode dvostruku bitku – bitku za život i bitku za potomstvo.
“Ciljevi Ministarstva zdravlja su unapređivanje dijagnostike i poboljšanje lečenja. Na ovom putu svi uvek imaju podršku. Brinemo o svojim pacijentima, posebno o primarnoj grupi pacijenata, poput onih koji su oboleli od malignih bolesti. Mislim da o tome govori i činjenica da danas više, prema našim saznanjima, ne postoji lista čekanja za zračenje, dok je ranije ta lista postojala. U budućnosti planiramo da nastavimo sa ulaganjima, kako u dijagnostičku i opremu za lečenje, tako i u stručni kadar i u akte”, rekla je Slađana Đukić, pomoćnica ministra za zdravstveno osiguranje, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije.
Rak dojke vodeći maligni tumor kod žena u Srbiji
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, rak dojke predstavlja vodeći maligni tumor kada je reč o oboljevanju i umiranju žena u Srbiji, iako se pravovremenom dijagnostikom i adekvatnom terapijom može u potpunosti izlečiti.
Prema poslednjim podacima Instituta “Batut”, tokom jedne godine registrovano 4.561 novoobolelih i, nažalost, 1.691 žena koje su izgubile bitku za život. Zbog toga je pravovremeni redovni pregled zaista važan za sve žene.
“Mamografija je radiografski pregled tkiva dojke i predstavlja zlatni standard u dijagnostici raka dojke. Takođe, mamografija je pregled koji je način sekundarne prevenicije – ranog otkivanja ove bolesti u skrining programu. Primarno, u okviru skining programa mamografiju treba da uradi jednom tokom dve godine svaka žena životne dobi od 50 do 69 godina prema preporukama Međunarodne agenicije za kontrolu raka”, rekla je dr Verica Jovanović direktorka Instituta “Batut”.
Kompanija “Avon” je saopštila da već godinama daje na značaju redovnim samopregledima i zato ponovo, Nacionalni dan borbe protiv raka dojke koristi da skrene pažnju na ovu ozbiljnu temu koja se tiče svih žena.
Tradicionalno, u okviru panela povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, “Avon” je Priznanje za životno delo ove godine dodelio dr sc med Mirjani Branković – Magić, genetičarki, naučnoj savetnici i predsednici Evropa Dona Srbija organizacije.
“Jedna od najznačajnih aktivnosti u kompaniji Avon, već skoro dve decenije, jeste Akcija za borbu protiv raka dojke. Ponosna sam što nas upravo žene prepoznaju kao brend i zajednicu koja ih osnažuje i brine o njima. Odgovorno i udruženo šaljemo snažnu poruku svima – rak dojke je izlečiv u 90 odsto slučajeva, samo ukoliko se redovnim pregledima otkrije na vreme. Nacionalni dan borbe protiv raka dojke je idealna prilika da podsetim žene da zakažu svoj pregled već danas, jer to je zaista najvažnije” rekla je Milica Savinšek, PR i advertajzing supervizor kompanije Avon za region.
Isticanjem roze vrpce, podršku obeležavanju Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, pružiće televizije i štampani mediji, a Avalski toranj i važni objekti u Novom Sadu biće osvetljeni roze bojom.

Uganda donela zakon o zabrani identifikovanja kao LGBTQ

Grbović za sporazum, Obradović protiv, a Orlić za Vučića

Ukrajina morskim dronovima napala Crnomorsku flotu

Zašto protestuju vlasnici splavova na Savskom keju?

Skandal u policiji: Srpska policajka uhapšena zbog prostitucije – snimala se u raznim pozama, klijente primala po hotelima, oglasili se i iz MUP-a

Ambasador Vladimir Božović na bezbednosnom forumu u Vašingtonu
U TRENDU
- Srbijapre 6 d
Maskirani mladići iščupali kablove ozvučenja, sabotiran protest kod vile Šapića
- Lifestylepre 7 d
EK uputila poziv za besplatne karte za putovanje Evropom: Mogu da se prijave i mladi iz Srbije, koji su uslovi?
- Biznispre 6 d
Er Srbija širi poslovanje u Nišu i zapošljava nove ljude
- Srbijapre 6 d
Vlasnici splavova protestuju ispred Šapićeve vile: „Vi ste, gradonačelniče, nelegalni, a ne mi“
- Biznispre 6 d
Goldman Saks najavljuje još veću recesiju u SAD
- Košarkapre 7 d
Ostoja Mijailović za SK: Otkud Zvezdi pada na pamet da se bave Partizanom?!
- Hronikapre 6 d
Masovno hapšenje u Prekršajnom sudu u Loznici: “Palo” njih šestoro, među njima sudija i njegova supruga
- Fudbalpre 7 d
Zvanično: Branislav Nedimović prvi zamenik Dragana Džajića