ostanimo u kontaktu

Srbija

Poslodavci dobili nove podatke, svaki četvrti zaposleni u Srbiji se dodatno usavršava

Objavljeno

-

Nivo obrazovanosti radne snage, njihova znanja i veštine, odavno su jedno od najvažnijih ekonomskih pitanja u svakoj zemlji, a sa snažnim migracijama poslednjih decenija i odlaskom kvalitetnih i visokoobrazovanih kadrova koje je teško nadomestiti, sigurno postaje i najvažnije.

Posle šest godina, Republički zavod za statistiku Srbije sproveo je novu anketu o obrazovanju odraslih, a do kraja godine podatke za članice Evropske unije i zemlje kandidate za članstvo objaviće i evropska statistička agencija Eurostat. Ipak, već sada podaci sugerišu da će ovo biti još jedna od oblasti u kojima Srbija značajno zaostaje za evropskim prosekom.

Anketom su obuhvaćene osobe od 25 do 69 godina što je najveći deo radno sposobne populacije i podaci za našu zemlju pokazuju da 19,9% odnosno svaki peti građanin učestvuje u nekom vidu formalnog i neformalnog obrazovanja i obuka. Nešto više je učešće žena (21,3%) u odnosu na muškarce (18,4%).

Posmatrano po stručnoj spremi, najviše se edukuju oni sa srednjim obrazovanjem (56,2%) među kojima dominiraju muškarci spram žena. Slede visokoobrazovani (31,8%) gde su žene nešto aktivnije od muškaraca, a na začelju su osobe sa osnovnim obrazovanjem.

Uzimajući u obzir radni status, zaposleni su ti koji „u klupama“ dominiraju nad nezaposlenima i neaktivnima. Svaki drugi zaposleni (52,3%) učestvuje u nekom vidu formalnog ili neformalnog obrazovanja i obuka. Iako bi se možda očekivalo da nezaposleni najviše „grizu“ za sticanjem novih znanja i veština, tek svaki četvrti se edukuje, isto koliko i neaktivni na tržištu rada.

Neformalno obrazovanje

Kada se formalno i neformalno obrazovanje razdvoje, vidi se da svega 3,7% posmatranog stanovništva učestvuje u formalnom obrazovanju što je i razumljivo nizak procenat imajući u vidu da su najvećim delom završili s pohađanjem škola ili fakulteta.

U neformalnom obrazovanju, koje je metodologijom definisano kao obrazovanje u institucijama, ali nije deo sistema formalnog obrazovanja, učestvuje 17,4% populacije Srbije i ponovo su žene nešto zastupljenije od muškaraca.

Slika je nešto drugačija u odnosu na ukupno stanovništvo jer se u najvećoj meri neformalno obrazuju visokoobrazovani (32,6%), a značajno manje oni koji imaju srednju školu (11,7%) i oni koji su završili osnovno obrazovanje (4%).

U neformalnom obrazovanju, mladi od 25 do 34 godine su nešto više zastupljeni od osoba između 35 i 54 (25,8% naspram 20,1% populacije) dok je najmanje onih najstarijih (9,1%).

Dodatnu edukaciju najmanje praktikuju neaktivni na tržištu rada (4,3%) i nezaposleni (9,5%) dok su najviše zainteresovani zaposleni (27%). Među njima, veća je razlika u korist žena jer svaka treća pohađa neku vrstu obuka (33,4%) dok je na ovom planu aktivan tek svaki peti muškarac (21,9%).

Glavne prepreke usavršavanju

Gotovo dve petine stanovništva želelo je da učestvuje u nekom vidu obrazovanja, ali ističu da su bili sprečeni. Tri najčešća razloga su porodične obaveze, poklapanje obuke s radnim vremenom i to što je obuka bila u udaljenom mestu.

Ono što je pozitivno jeste da je većina učesnika u anketi učestvovala u informalnom obrazovanju koje se od neformalnog razlikuje po tome što se ne odvija u institucionalnom sistemu već kod kuće, na radnom mestu ili na drugi način. Za informalno učenje, građani Srbije najčešće koriste kompjuter, dok su na drugom i trećem mestu sticanje znanja od člana porodice, prijatelja i kolege, kao i učenje iz štampanih materijala.

Šta se promenilo od 2016.

Kada je reč o Srbiji gotovo da nije došlo do bitnijih promena u poslednjih šest godina. U anketi sprovedenoj 2016, u formalnom i neformalnom obrazovanju i obukama učestvovalo je 19,8% što predstavlja promenu od samo 0,1%.

Primetno je da je prethodna anketa nudila mnogo više podataka pa se može videti da su među zaposlenim licima, u formalnom i neformalnom obrazovanju i obukama najviše učestvovali menadžeri, profesionalci, tehničari i saradnici (više od 50%), a značajno manje pomoćno osoblje, radnici u uslugama i prodaji i obučeni fizički radnici (ispod 20 procenata).

Prethodna anketa pokazala je i da je najveći deo neformalnog obrazovanja u kojem su građani učestvovali bilo u vezi sa poslom odnosno mogućnošću zapošljavanja, napredovanja u poslu, zadržavanja postojećeg radnog mesta i sl.

Dominirale su instruktaže na poslu (67,4%), radionice i seminari (24,3%), a na začelju su bili kursevi (8,2%) i privatni časovi (0,1%).

Ono što se bitnije promenilo jeste da je pre šest godina dominantna prepreka bila cena obuka što sugeriše da je veća dostupnost sadržaja doprinela i većoj pristupačnosti usavršavanja za sve građane. Takođe, TV i radio su nekada imali značajnu ulogu u obrazovanju, a sada ove godine nisu čak ni uvršteni u anketi.

S obzirom na to da bi Eurostat svoju anketu tek trebalo da objavi, moguće je uporediti samo podatke iz 2016. ali imajući u vidu da se u ovom razdoblju u Srbiji gotovo ništa nije promenilo, lako je zaključiti da verovatno nismo smanjili zaostatak.

A zaostatak je značajan jer je u 2016. u formalnom i neformalnom obrazovanju i obukama u Evropskoj uniji učestvovalo čak 43,7% stanovništva između 25 i 69 godina (u neformalnom čak 41,4%).

To nam ukazuje da je zaostatak više nego dvostruko veći i da je potrebno raditi na usavršavanju veština naših građana.

Čak i kada se uporedimo sa susednim zemljama vidimo da bi trebalo nešto menjati. U 2016. u Sloveniji je 43,6% stanovništva učestvovalo u neformalnom obrazovanju i dodatno se usavršavalo. U Hrvatskoj je taj procenat bio 29,8%, Mađarskoj čak 52,5% i Bugarskoj 22,5% (najbolja u EU u ovom segmentu bila je Holandija sa gotovo dve trećine građana koji unapređuju svoja znanja kroz neformalno obrazovanje, a na nivou Evrope Švajcarska sa 67,5%).

Ipak, da nismo na začelju postarali su se Severna Makedonija gde se neformalno obrazuje 10,4% građana, Albanija (8,2%), BiH (6,9%) i Rumunija (samo 5,6%).

(Forbes Srbija)

Srbija

Aktiviran žuti meteoalarm u celoj Srbiji: Kada nam stižu pljuskovi

Objavljeno

-

U danu pred nama toplo, sparno, ali i nestabilno, sledi smena sunca, oblaka i pljuskova. Na teritoriji cele Srbije je aktiviran žuti meteoalarm.

Ciklon sa zapada se polako premešta ka istoku i oblaci postepeno prekrivaju Balkan. Kiša se najpre očekuje u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a zatim i u Srbiji. Ostajemo i dalje pod uticajem tople vazdušne mase, temeratura u većini gradova preko 25 stepeni.

U utorak u provom delu dana suvo, smena sunca i oblaka. Posle podne će sa zapada početi da naviru kišonosni oblaci. Kišu očkujemo najpre na zapadu, a kako dan bude odmicao i u ostalim krajevima. Kiša neće biti ujednačena, negde će biti obilnijih padavina, dok recimo na krajnjem jugu može ostati suvo bez kiše. Duvaće umeren zapadni vetar. Maksimalna temperautura od 23 do 27 stepeni.

Od srede do kraja nedelje svežije, temperatura ispod 25 stepeni, ponegde i ispod 20.

U sredu i četvrtak će biti vrlo nestabilno, očkejemo česte pljuskove praćene grmljavinom, a biće uslova i za grad i veću količinu padavina tokom pljuskova. Za sutra je pored žutog meteoalarma, u pojedinim krajevima aktiviran i narandžati meteoalarm. U petak i za vikend delimično razvedravanje.

(N1)

pročitaj više

Srbija

Prijave za Program UNDP za podršku zaštiti vazduha do 31. maja

Objavljeno

-

Opštine i gradovi koji imaju planove kvaliteta vazduha, kratkoročne akcione planove ili su uključili mere zaštite vazduha u svoja strateška dokumenta, mogu se do 31. maja prijaviti na drugi javni poziv za podršku sprovođenju konkretnih mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave koji je objavio Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), objavilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.

Program je objavljen u okviru projekta “EU za Zelenu agendu u Srbiji“, a jedinice lokalne samouprave koje su planskim dokumentima definisale mere unapređenja kvaliteta vazduha mogu da konkurišu za sufinansiranje jedne odabrane mere u visini do najviše 70 odsto ukupne vrednosti njene primene.

Sprovođenje mera koje se prijavljuju na ovaj poziv treba da doprinese i realizaciji nacionalnog Programa zaštite vazduha za period 2022-2030, koji je Srbija usvojila u decembru 2022. godine.

pročitaj više

Srbija

Šta je u Srbiji poskupelo, a šta pojeftinilo od 1. maja?

Objavljeno

-

Zbog novog obračuna akciza potrošači u Srbiji će se suočiti, ili se pak stvaraju uslovi da se suoče, sa većim cenama goriva, kafe, cigareta i alkohola, a sa druge strane, iako su smanjene cene struje i gasa za privredu, ne mogu da računaju na pojeftinjenje široke palete proizvoda jer preduzetnici tvrde da za to ne postoje uslovi, prenosi Danas.

Kakva takva uteha za građane naše zemlje, čija su primanja inače među najnižima u Evropi, je bar to što su zbog uskršnjih praznika snižene cene kokošijih jaja, piše Danas.

U Srbiji se od 1. maja obračunavaju novi iznosi akciza na gorivo, kafu, cigarete i alkohol, usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto. Akciza sa PDV-om na gorivo je veća za 4,5 do 5,7 dinara.

Akciza na alkoholna pića pak iznosi 26,8 i 30,72 dinara po litri, za kafu od 108,06 dinara do 405,24 dinara po kilogramu, a za tečnosti za punjenje elektronskih cigareta 10,4 dinara po mililitru.

Cigarete su ponovo poskupele, a u Službenom glasniku su objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.

Dilema da li će poskupeti duvan i duvanski proizvodi realno nije ni postojala, već je samo bilo upitno koliko će to poskupljenje iznositi.

Kako je nedavno preneo RTS, sa prosečnom cenom od oko tri evra po paklici, cigarete u Srbiji su i dalje najjeftinije, iako je učešće akciza u ceni 61 odsto, a sa PDV-om, čak 77 procenata.

Dosadašnja praksa je bila da proizvođači uglavnom podižu cene za 10 dinara po paklici cigareta, što je, čini se, i ovoga puta slučaj.

Cilj izmena akciza na cigarete je usklađivanje sa standardima Evropske unije, po kojima bi do 2025. država trebalo da prihoduje najmanje 90 evra na 1.000 komada cigareta, što je 1,8 evra po paklici, tako da će nakon poskupljenja u narednoj godini biti iste cene kao u državama EU.

U oktobru prošle godine Vlada Srbije je povećala akcize na cigarete za osam odsto, što je uticalo da proizvođači podignu cene za 10 dinara, a u 2023. cene cigareta su podizane tri puta.

Sa druge strane, odlukom nadležnih od 1. maja su pojeftinile cene električne energije za privredu u iznosu od 25 i gasa za 15 odsto.

Iako je ekonomska logika veoma jednostavna, a to je da kada raste cena energenata rastu i cene svih drugih proizvoda i usluga dok kad je taj proces obrnut i sve druge cene padaju, privreda u Srbiji je gotovo nikada ne sledi, već pod raznim izgovorima odbija da snizi svoje cene.

Po svemu sudeći, tako će biti i ovog puta jer već sada preduzetnici iznose različite razloge zbog čega je, kako tvrde, nemoguće da njihovi proizvodi i usluge pojeftine.

Tako se, između ostalog, navodi da je stopa inflacije još uvek veoma visoka, da je struja u okruženju za privredu i dalje jeftinija nego kod nas kao i da se u međuvremenu povećala minimalna zarada koja, bar u teoriji, utiče i na povećanje svih drugih ličnih dohodaka.

Potrošačka udruženja pak ističu da su preduzetnici po tom pitanju cinični, odnosno da imaju dvostruke aršine kojima se rukovode u svom poslovanju.

Ipak, pojedini proizvodi su pojeftinili kao što je primera radi, slučaj sa kokošijim jajima.

Naime, zbog hiperprodukcije uoči uskršnjih praznika koji su se spojili sa prvomajskim te je značajan broj građana otišao na odmor, par meseci unazad već beleži se kontinuirani pad cena te namirnice. Cene jaja pak nisu iste, već variraju od mesta i objekta gde se kupuju.

(Danas)

pročitaj više

Srbija

Povratak sa praznika: Očekuje se pojačan saobraćaj

Objavljeno

-

N1

Vozače u Srbiji danas očekuje pojačan saobraćaj u toku dana zbog povratka sa praznika.

Očekuje se i veći broj vozila na graničnim prelazima gde će tokom dana stanje i vreme zadržavanja biti promenljivo sa mogućim zadržavanjima, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije.

Na naplatnim stanicama nema zadržavanja.

Nema zadržavanja ni na putničkim, ni na teretnim terminalima graničnih prelaza.

(Beta)

pročitaj više

Srbija

Vujović: Čini se sve da se požar na deponiji Duboko što pre lokalizuje i ugasi

Objavljeno

-

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović obišla je deponiju „Duboko“ u Užicu, gde pripadnici štaba za vanredne situacije uz pomoć vatrogasaca čine sve kako bi se lokalizovao i ugasio požar, zbog koga je Užice proglasilo vanrednu situaciju na tom delu teritorije, saopštilo je resorno ministarstvo. 

Ona je lokaciju obišla sinoć zajedno sa načelnikom Sektora za vanredne situacije MUP-a Lukom Čaušićem i gradonačelnicom Užica Jelenom Raković Radivojević, nakon čega je prisustvovala sednici štaba za vanredne situacije da bi se utvrdili naredni koraci. 

„Trudimo se da svi budemo maksimalno angažovani kako bi se požar što pre lokalizovao. Ovakve scene i situacije moraju da postanu prošlost u Srbiji. Vlada Srbije intenzivno radi na tome da što pre modernizujemo regionalne i reciklažne centre širom Srbije. ‘Duboko’ je svakako prioritet, ali je i najkompleksniji projekat koji zahteva obimne radove, posebno imajući u vidu da će se, dok se radovi izvode, i dalje odlagati otpad na ovoj lokaciji“, rekla je ministarka.

pročitaj više

U TRENDU