

Srbija
Prazne i oronule zgrade čekaju stanare, država dala rok od dve godine da budu završene

Objavljeno
pre 3 weeks-
Objavila:
Magdalena IvanovićU Srbiji ima gotovo 50.000 nezavršenih stambenih i poslovnih zgrada – najviše u prestonici. Država treći put produžava rok za njihov završetak i sada je to maj 2025. godine. Ko do tada ne privede posao kraju, plaćaće porez na imovinu kao da je objekat završen.
U Srbiji je sve teže naći lokaciju za gradnju. U isto vreme, veliki je broj napuštenih gradilišta. Jedno takvo u centru prestonice, na mestu nekadašnjeg parka, već četrdeset godina čeka stanare.
A šesnaest godina prazna i oronula stoji i zgrada na Terazijama. Njena vrednost procenjuje se na desetine miliona. Vlasnik je sredio prizemlje, dva lokala izdaje knjižari i kockarnici, ali je na spratovima prazan poslovni prostor.
“Država treba da promeni poresku politiku, da se primeni progresivno oporezivanje. To je model koji postoji u zapadnim zemljama”, ukazuje šefica jedinice za imovinu iz NALED-a Jasmina Radovanović.
Uroš Vukomanović iz Udruženja procenitelja Srbije kaže da su napuštene lokacije veliki potencijal, ali i problem za državu.
“Njihovim stanjem u fazi gradnje, lokalna samouprava nije u prilici da naplati stotine hiljada evra poreza na imovinu. Uprava javnih prihoda može da prihoduje od PDV-a, njihove ekonomske aktivnosti, pogotovu za komercijalne objekte”, navodi Vukomanović.
Nedovršeni objekti pod hipotekom
Do sada nijedan nesavestan investitor u prestonici nije kažnjen zbog toga. Naprotiv, ima i onih koji su i po nekoliko puta nedovršen objekat stavljali pod hipoteku.
“Ako o dospelosti investitor ne vrati hipotekarni kredit banci, ona ima puno pravo da inicira prodaju predmetne zgrade u postupku javnog izvršenja pred nadležnim javnim izvršiteljem. To otvara mogućnost da se problem reši tako što će novi kupac predmetne zgrade, završiti zgradu”, kaže advokat Nikola Premović.
Komisija za utvrđivanje broja takvih gradilišta ne postoji. Pre 15 godina evidentirano je oko 500 gradilišta i skoro pola miliona napuštenih kvadrata.
Iz grada poručuju da su spremni da se uhvate ukoštac sa problemom napuštenih gradilišta. To će ubuduće biti zadatak nove komunalne policije.
“Pomno će pratiti sve napuštene lokacije, evidentirati i u skladu sa statusom tih lokacija reagovati ili sa inspekcijom ili sa nekim drugim organima, koji mogu privesti nameni sve te objekte”, poručuje gradski menadžer Beograda Miroslav Čučković.
Ministarstvo dalo još jednu šansu
Građevinske dozvole pre 2009. godine izdavale su se bez rokova izgradnje. To je razlog što mnogi od njih ni danas nisu završeni.
I njima i investitorima kojima su od septembra 2009. izdavane dozvole sa rokom izgradnje resorno ministarstvo daje još jednu šansu – da završe započete objekte najkasnije do 25. maja 2025. godine. Novih rokova, kažu, neće biti.
“Sankcija za nepostupanje u ovom roku je da objekti iz legalnog prelaze u nelegalno. Sve do njihovog rušenja, moraju i da plate državi porez na imovinu kao da je objekat završen”, kaže Aleksandra Damnjanović, državni sekretar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Primera savesnog i odgovornog građevinarstva ima. U Italiji, posle predviđenog roka za završetak gradnje, bez obzira na to da li je objekat gotov, investitor plaća gradsku rentu i porez na imovinu.
možda vam se svidi
Nova pomoć države, obezbeđena sredstva iz budžeta: Biće umanjene mesečne obaveze, ove kategorije građana ostvaruju pravo
Proizvođači brašna traže od države da im plati dug od 195 miliona dinara
Za rođenje prvog deteta 300.000 dinara: Koliko je majki od početka godine dobilo ovaj vid pomoći od države?
Politika
Bačene dimne bombe ispred zgrade Vlade tzv. Kosova

Objavljeno
pre 13 h-
25. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Na glavnom prištinskom trgu “Zahir Pajazit” danas se okupilo nekoliko stotina građana koji protestuju protiv aktuelnog premijera Aljbina Kurtija i Ohridskog sporazuma. Okupljeni demonstranti su se potom uputili prema zgradi Vlade tzv. Kosova, gde su bacili dimne bombe.
Na čelu ovog protesta su funkcioneri Socijaldemokratske partije.
Socijaldemokratska partija smatra da premijer Kurti nema legitimitet, i da bi iz tog razloga trebao da podnese ostavku.
Natira Kuči iz ove stranke rekla je juče da su protest podržali Udruženja ratnih veterana OVK, NISMA Fatmir Ljimaj i mnoge druge građanske inicijative koje, prema njenim rečima, žele Kurtijevu ostavku.
Kuči je istakla da se ovaj protest organizuje jer smatraju da je Kurti prihvatio stvaranje ZSO sporazumom u Ohridu i promenio pristup koji je imao 15 godina u opoziciji.
Politika
Ponoš: SRCE postaje stranka – izlazimo na političku utakmicu protiv ove vlasti

Objavljeno
pre 13 h-
25. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Lider pokreta Srbija centar (Srce) Zdravko Ponoš izjavio je da je ideja registracije Pokreta kao političke stranke da promenimo formu kako bi bili spremni za izbore, kada oni budu raspisani.
„Odlučili smo da promenimo formu i da je prilagodimo za predstojeće izbore, kad god da oni budu, a to se radi tako što ćemo formirati političku stranku i izaći na političku utakmicu protiv ove vlasti“, rekao je Ponoš novinarima u prostorijama Pokreta u Beogradu.
Pokret Srce započeo je danas kampanju prikupljanja 10.000 potpisa građana kako bi se registrovala politička stranka.
Ponoš je kazao da je ideja da ta politička opcija bude spremna da izađe na „političku utakmicu“, da se „odmeri“.
On je naveo da očekuje podršku od opozicionih birača koji su podržali njegovu predsedničku kandidaturu na prošlogodišnjim izborima i dodao da može očekivati i podršku od ljudi koji su bili glasači vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) i razočarani su.
Kako je naveo, formiranje političke stranke nije cilj nego sredstvo, kao što ni „preuzimanje vlasti nije cilj nego sredstvo da bi se promenila Srbija“.
Najavljeno je da će se prvog dana kampanje potpisi prikupljati u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kraljevu, Kragujevcu, Vranju, Leskovcu, Zaječaru, Staroj Pazovi i Rumi.
Politika
DW: Vučić je širio prorusko raspoloženje – sad mu je ono problem

Objavljeno
pre 13 h-
25. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Odnosi Srbije i Rusije nikako nisu „bezuslovna ljubav“, prenosi švajcarski javni servis SRF. Kako navode, ima naznaka za okretanje leđa Moskvi, ali to neće ići preko noći.
Nedavno se saznalo da projektili srpske proizvodnje završavaju u arsenalu ukrajinske vojske, podseća švajcarski javni servis SRF u radijskoj analizi o odnosu Srbije i Rusije, piše DW.
Zvanični Beograd je odvratio da je municija izvezena u Tursku i da Srbija nema ništa sa daljom preprodajom preko Slovačke do Ukrajine. Pa ipak je stvar naišla na nezadovoljstvo u Moskvi.
„Nisu prodali materijal direktno Ukrajini, ali nisu mnogo ni pazili da tamo ne završi“, kaže Armina Galijaš, ekspertkinja za Balkan sa Univerziteta u Gracu.
Kako Galijaš kaže za SRF, odnosi Srbije i Rusije su više pragmatični. „Oni su na neki način oprezni i nikad sasvim otvoreni. To nije bezuslovna ljubav“.
Kako navodi novinar SRF, srpska ljubav prema Rusiji je proteklih godina inscenirana kao „slovensko i pravoslavno bratstvo“. Tu su sliku gurali i mediji i političari u Beogradu, zajedno sa antizapadnim stavovima.
„Takav stav pokazuje se i u anketama u kojima većina Srba krivi NATO za rat u Ukrajini“, navodi radio. „Ipak, Srbija ne podržava Rusiju bezuslovno. Zemlja je više puta osudila rat u Ukrajini i naglasila da ne priznaje ruske aneksije“.
Po mišljenju Armine Galijaš, rat ide protiv interesa Srbije. „Pre svega jer se geopolitički mnogo toga menja. Došlo je vreme da se zauzimaju jasni stavovi“.
SRF navodi da je postalo sve teže vrdati od Istoka do Zapada, što je bio „centralni element srpske spoljne politike poslednjih godina“.
Švajcarski radio primećuje „naznake da bi Srbija mogla da se udalji od Rusije: predsednik Vučić se žalio na ruski uticaj u zemlji i potvrđivao da je Srbija na putu u EU“.
„Zamislivo mi je da dođe do raskida sa Rusijom“, kaže Galijaš. „Ima naznaka za to“.
Ali, to neće ići preko noći, dodaje SRF. Ne samo jer je Srbija zavisna od ruskog gasa, već i jer Rusija uživa velike simpatije među srpskim stanovništvom. U tome je veliku ulogu imao i Vučić.
„On je sam stvarao to proputinovsko i prorusko raspoloženje u zemlji. Sad mora sam da vidi kako da se iz toga izvuče“, zaključuje Galijaš.
Politika
Glavni odbor SSP, Đilas poručuje da je cilj članstvo Srbije u EU do 2030.

Objavljeno
pre 13 h-
25. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas izjavio je da je cilj i misija te stranke članstvo Srbije u Evropskoj uniji do 2030. godine.
To nije bitka za ulazak u tu zajedicu, to je borba za demokratiju, jer u EU nema mesta za autoritarizam. Članstvo u EU je obaveza prema budućim generacijama, rekao je Đilas na Glavnom odboru stranke u beogradskom Domu omladine.
Od ovog naroda stalno traže da nešto izdrži, a decenijama se političke greške i promašaji vlasti objašnjavaju posledicama svetskih zavera, nikako lošom vlašću, ukazao je predsednik SSP.
Za lošu vlast, dobar je samo narod koji pati, narod koji se nada da će nekada biti dobro, jer je nada jedino što takva vlast može da ponudi u odsustvu sistema, dodao je Đilas, koji je uveren da građani mogu mnogo bolje da žive i da zato treba govoriti o rešenjima, a ne samo o problemima.
Neka rešenja, naveo je Đilas, dao nam je Zoran Đinđić – a to je da EU nije savršena, ali je najbolje što imamo i da članstvo u Uniji ne sme biti nedosanjan san srpskog društva, već realnost i jedina garancija da se može živeti normalno.
Đilas smatra da je članstvo u EU siguran način za dobar život naroda, navodeći primere Bugarske, Poljske, Slovačke, Češke i Slovenije.
Vlast u Srbiji i mediji čine sve da nas ubede da nas EU neće, da je umorna i nije spremna, ali istina je da u proteklih deset godina oni nisu uradili ništa da Srbija postane članica Unije, rekao je Đilas i naglasio da je vlast Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije zaustavila reformski put.
Za proteklih 20 godina nikada nismo bili dalje od EU nego sada, ocenio je Đilas.
„SSp jedini garant članstva“
Đilas je predočio da je SSP jedini garant članstva Srbije u EU do 2030. godine.
Te reforme ne sprovodimo zbog EU, već zbog sebe. Time će EU dobiti još jednu uređenu državu, ali Srbija će postati uređena zemlja u Evropi. To je borba za pravedno društvo, institucije, slobode medija, poručio je Đilas.
Đilas je istakao da SSP od poslednjih izbora prolazi kroz težak period, ali nastavlja sa svojom politikom i uverenjem da su promene moguće, kao i društvo u kojem ljudi pristojno žive.
Bićemo tačka okupljanja demokratskih, progresivnih odgovornih aktera, jer imamo organizacionu i ljudsku snagu, aktere koji su željni promena. Naš poziv nije da negujemo realnost ovakva kakva je, već da učinimo sve da je promenimo, najavio je lider SSP.
Naš cilj, naša politička misija jeste da uvedemo Srbiju u EU. Svi znamo ko to ne može da uradi, svako ko je dobronameran vidi da Aleksandar Vučić, SNS i SPS ne mogu uvesti Srbiju u EU i svi zamo da mi to možemo, zaključio je Đilas.
Pre Đilasovog obraćanja, članovima Glavnog odbora obratili su se Dragoslav Stankov iz Elemira, kojem je zapaljen automobil, kao i Danijela Mihailović iz Bosilegrada koja je uhapšena prilikom posete predsednika Aleksandra Vučića.
Stankov je zahvalio na podršci SSP i istakao da mu je u tim trenucima straha mnogo značia podrška.
Danijela Mihailović je rekla da zbog svog mišljenja stalno „trpi teror“ predsendika opštine Bosilegrad Vladimira Zaharijeva, ali da je uhapšena kada je nosila transparetn prilikom Vučićeve posete „Predsedniče, mi smo glasni“.
Nisam sama, deo sam najboljeg tima,verujem u vas i vi u mene i znate da neću odustati, rekla je ona.
Srbija
Meštani Krnjače opet blokirali Zrenjaninski put: Rešiti problem kanalizacije

Objavljeno
pre 13 h-
25. mart 2023.Objavila:
Magdalena Ivanović
Meštani Krnjače su i ove subote blokirali Zrenjaninski put. Njihovi zahtevi su da se hitno reši pitanje kanalizacione mreže na levoj obali Dunava, javio je portalu N1 jedan od aktivista iz Krnjače.
Poručili su da je pitanje kanalizacione mreže civizacijska tekovina i da je to borba za život dostojan čoveka u 21. veku.
Dušan Marković, predstavnik građana iz Krnjače, poručio je da je ovo bunt protiv lažnih obećanja, borba svih građana Krnjače kako bi neko čuo njihove zahteve i rešio probleme.
„Fekalije nemaju stranku, zahtevamo hitno rešenje problema fekalne i kišne kanalizacione mreže na levoj obali Dunava. Na samo sedam kimoletara od Trga republike ljudi žive u nehumanim uslovima koji nisu dostojni čoveka. Ovo je obaveza prema našoj deci, da se borimo i skrenemo pažnju na problem. Blokada je jedini način da nadležni vide veličinu problema“, rekao je Marković.
Kako je najavio, blokada će biti svake subote u 12 časova.

Bačene dimne bombe ispred zgrade Vlade tzv. Kosova

Ponoš: SRCE postaje stranka – izlazimo na političku utakmicu protiv ove vlasti

DW: Vučić je širio prorusko raspoloženje – sad mu je ono problem

Zašto protestuju vlasnici splavova na Savskom keju?

Skandal u policiji: Srpska policajka uhapšena zbog prostitucije – snimala se u raznim pozama, klijente primala po hotelima, oglasili se i iz MUP-a

Ambasador Vladimir Božović na bezbednosnom forumu u Vašingtonu
U TRENDU
- Intervjupre 2 d
Aleksandar Radovanović (PSG) – realan pogled na stvarnost
- Kulturapre 4 d
MUP sutra premijerno prikazuje dokumentarni film “Žuta kuća”
- Društvopre 7 d
Inspekcija: Defektološki fakultet oštetio državni budžet za više od milion evra
- Svetpre 5 d
Glavni tužilac Karim Kan: Međunarodni krivični sud morao da deluje, optužbe protiv Putina su ozbiljne
- Politikapre 7 d
Predsednički izbori u Crnoj Gori: Do 15 časova glasalo 45,4 odsto birača
- Srbijapre 4 d
BIRN: Ministarstvo na konkursima dalo više od milion evra mreži povezanih NVO
- Svetpre 6 d
Rusija i Turska nastavljaju rad na pokretanju gasovoda
- Regionpre 5 d
U Crnoj Gori na stotine hotela na prodaju usled lošeg rukovodstva