ostanimo u kontaktu

Srbija

Sedam meseci od masakra u “Ribnikaru” Šta smo sve saznali?

Objavljeno

-

Sedam meseci od tragedije koja i danas boli celu Srbiju i boleće – tog 3. maja u OŠ „Vladislav Ribnikar“ trinaestogodišnji dečak ubica je ubio devetoro dece i čuvara škole. Zbog ovog zločina pred sudom će odgovarati njegovi roditelji, čije suđenje se bliži. Paralelno sa time, u toku su suđenja po privatnoj tužbi roditelja ubijenih, koji su tužili školu, oca i majku dečaka ubice.

Nakon pet meseci od masakra u osnovnoj školi na Vračaru Više javno tužilaštvo u Beogradu je podiglo optužnicu protiv oca dečaka ubice Vladimira Kecmanovića, majke Miljane Kecmanović, Ratka I., predsednika streljačkog kluba „Partizan Practical Shooting“ , kao i Nemanje M. koji je radio kao instruktor u ovom klubu.

Nakon mesec dana, ova optužnica je odlukom Višeg suda potvrđena, ali ona još uvek nije pravosnažna. Nakon što sve stranke u postupku prime ovo rešenje, u roku od tri dana mogu podneti žalbu Apelacionom sudu. Predmet je još uvek u fazi izjavljivanja žalbi.

Kada optužnica bude pravosnažna očekuje se zakazivanje suđenja i početak krivičnog postupka.

Vladimir Kecmanović je optužen za teško delo protiv opšte sigurnosti, Miljani Kecmanović se stavlja na teret neovlašćeno držanje oružja, dok su zaposleni iz streljane optuženi za davanje lažnog iskaza.

Dečak ubica u tom kobnom trenutku nije imao navršenih 14 godina, te nije krivično odgovoran. Očekuje se da će na suđenju njegovim roditeljima biti otkriveni novi detalji, koji će rasvetliti detalje tragedije, ali i rezultirati preuzimanjem odgovornosti za to što je jednom trinaestogodišnjaku omogućeno oružje, kojim je on umeo da barata, što je i vežbao čestim odlascima u streljanu.

Dok se čeka početak suđenja roditeljima najmlađeg i najsurovijeg masovnog ubice na svetu, u toku je parnični postupak po privatnoj tužbi roditelja žrtava.

Saslušanje porodica ubijenih

27 članova porodica ubijene dece i čuvara škole Dragana Vlahovića tužili su dečaka ubicu, njegove roditelje i školu. Oni traže nadoknadu nematerijalne štete zbog smrti bliske osobe. Pripremno ročište je održano 20. oktobra, kada su advokati istakli svoje predloge, kritike i dalje smernice.

Na tom ročištu je Ognjen Božović, advokat porodica ubijenih, ukazao na netransparentan rad škole. Kao primer naveo je da o prebacivanju dečaka ubice iz jednog odeljenja u drugi ne postoje nikakvi zapisi.

Istakao je i da je otac Angeline Aćimović, žrtve dečaka ubice u januaru 2023. godine tražio da se ona prebaci u drugo odeljenje, a škola mu nikada nije odgovorila.

– Dok je dečak ubica prebačen urgentno bez procedure što ukazuje na netransparentan rad škole – rekao je.

Na pripremnom ročištu pred početak parničnog postupka predloženo je i da budu saslušani svi tuženi – dečak ubica, njegov otac Vladimir, kao i majka Miljana Kecmanović.

Sa druge strane, odbrana dečaka ubice je predložila da se saslušaju nastavnici iz OŠ „Vladislav Ribnikar“.

– Predlažemo da se sasluša učiteljica dečaka ubice, razredna u 5. i 6. razredu, kao i razredna 7. razreda, na okolnosti kakvo je bilo vaspitanje dečaka ubice – rekla je advokatica Marina Ivelja, koja zastupa porodicu Kecmanović.

Dok je advokatica koja zastupa školu istakla da ne postoji solidarna odgovornost škole i predložila je da se saslušaju tadašnja direktorka, psiholog, pedagog i pomoćnik direktora.

Kada je reč o jutru 3. maja, advokatica je predložila saslušanje čistačice, nastavnika geografije i nastavnika fizičkog vaspitanja.

Za sledeća ročište koje se održava 28. decembra zakazano je saslušanje porodice ubijene Katarine Martinović i Ane Božović. Za naredni dan, 29. decembra, trebalo bi da budu saslušane porodice Angeline Aćimović i Dragana Vlahovića.

Pred Višim sudom u Beogradu u novembru je počeo još jedan parnični postupak protiv roditelja dečaka ubice. Četiri člana porodice jedne žrtve iz Ribnikara su odvojeno podneli privatnu tužbu, za naknadu nematerijalne štete.

Godinu dana išao u streljane, oružje uzeto 1. maja

Optužena Miljana Kecmanović je osumnjičena da je neovlašćeno držala municiju, s obzirom da je tokom istrage na jednom od metaka za pištolj „češka zbrojevka“ pronađen njen nesporni DNK trag, preciznije, na jednoj čauri koja je pronađena kod vrata u učionici-kabinetu istorije

Ratko I. i Nemanja M. iz streljane se terete za davanje lažnog iskaza jer su tvrdili kako nisu videli dečaka ubicu da puca, niti su mu oni to dozvolili. Kako je saopštilo tužilaštvo, ovaj iskaz je suprotan sa prikupljenim dokazima.

Kako je saopšteno javnosti, postoji opravdana sumnja da je okrivljeni Vladimir Kecmanović u periodu od godinu dana pre tragedije u OŠ „Vladislav Ribnikar“ obučavao svog sina od 13 godina da rukuje vazdušnim i vatrenim oružjem, kao i pripadajućom municijom, te da gađa u mete u obliku koncentričnih krugova i silueta ljudi, da puni okvir, zatim kako da stoji i diše prilikom korišćenja vatrenog oružja.

Takođe, sumnja se da Vladimir Kecmanović oružje nije držao obezbeđeno po propisima, te je umesto u sefu pištolje držao u plastičnim koferima namenjenim za transport oružja.

Tako je dečak ubica kako se sumnja, došao u posed neadekvatno obezbeđenog oružja dana 1. maja 2023. godine, kada je napunio šest pripadajućih okvira sa municijom za pištolje „češka zbrojevka“ i „Ruger“ sa ukupno 92 metka i stavio ih kod sebe, a zatim ih 3. maja prebacio u svoj ranac i poneo sa sobom u OŠ „Vladislav Ribnikar“, koju je pohađao.

To znači da je dečak ubica dva dana pre masakra uzeo pištolje, a njegovi roditelji to nisu primetili.

On je tada ušao u školu opasan oružjem i krenuo je da ispaljuje hice – ubio je čuvara škole, Dragana Vlahovića, dežurne učenice Bojanu Asović i Anu Božović, Sofiju Negić koja se našla na hodniku škole i decu iz njegovog odeljenja koja su bila u kabinetu istorije na času – Andriju Čikića, Maru Anđelković, Katarinu Martinović, Adrianu Dukić, Emu Kobiljski i Angelinu Aćimović koja je preminula u bolnici.

U kabinetu je teško ranjena i nastavnica istorije Tatjana Stevanović, koja se još uvek oporavlja, a pokrenuta je i peticija za to da ona dobije nacionalnu penziju.

(Blic)

Srbija

Aktiviran žuti meteoalarm u celoj Srbiji: Kada nam stižu pljuskovi

Objavljeno

-

U danu pred nama toplo, sparno, ali i nestabilno, sledi smena sunca, oblaka i pljuskova. Na teritoriji cele Srbije je aktiviran žuti meteoalarm.

Ciklon sa zapada se polako premešta ka istoku i oblaci postepeno prekrivaju Balkan. Kiša se najpre očekuje u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a zatim i u Srbiji. Ostajemo i dalje pod uticajem tople vazdušne mase, temeratura u većini gradova preko 25 stepeni.

U utorak u provom delu dana suvo, smena sunca i oblaka. Posle podne će sa zapada početi da naviru kišonosni oblaci. Kišu očkujemo najpre na zapadu, a kako dan bude odmicao i u ostalim krajevima. Kiša neće biti ujednačena, negde će biti obilnijih padavina, dok recimo na krajnjem jugu može ostati suvo bez kiše. Duvaće umeren zapadni vetar. Maksimalna temperautura od 23 do 27 stepeni.

Od srede do kraja nedelje svežije, temperatura ispod 25 stepeni, ponegde i ispod 20.

U sredu i četvrtak će biti vrlo nestabilno, očkejemo česte pljuskove praćene grmljavinom, a biće uslova i za grad i veću količinu padavina tokom pljuskova. Za sutra je pored žutog meteoalarma, u pojedinim krajevima aktiviran i narandžati meteoalarm. U petak i za vikend delimično razvedravanje.

(N1)

pročitaj više

Srbija

Prijave za Program UNDP za podršku zaštiti vazduha do 31. maja

Objavljeno

-

Opštine i gradovi koji imaju planove kvaliteta vazduha, kratkoročne akcione planove ili su uključili mere zaštite vazduha u svoja strateška dokumenta, mogu se do 31. maja prijaviti na drugi javni poziv za podršku sprovođenju konkretnih mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave koji je objavio Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), objavilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.

Program je objavljen u okviru projekta “EU za Zelenu agendu u Srbiji“, a jedinice lokalne samouprave koje su planskim dokumentima definisale mere unapređenja kvaliteta vazduha mogu da konkurišu za sufinansiranje jedne odabrane mere u visini do najviše 70 odsto ukupne vrednosti njene primene.

Sprovođenje mera koje se prijavljuju na ovaj poziv treba da doprinese i realizaciji nacionalnog Programa zaštite vazduha za period 2022-2030, koji je Srbija usvojila u decembru 2022. godine.

pročitaj više

Srbija

Šta je u Srbiji poskupelo, a šta pojeftinilo od 1. maja?

Objavljeno

-

Zbog novog obračuna akciza potrošači u Srbiji će se suočiti, ili se pak stvaraju uslovi da se suoče, sa većim cenama goriva, kafe, cigareta i alkohola, a sa druge strane, iako su smanjene cene struje i gasa za privredu, ne mogu da računaju na pojeftinjenje široke palete proizvoda jer preduzetnici tvrde da za to ne postoje uslovi, prenosi Danas.

Kakva takva uteha za građane naše zemlje, čija su primanja inače među najnižima u Evropi, je bar to što su zbog uskršnjih praznika snižene cene kokošijih jaja, piše Danas.

U Srbiji se od 1. maja obračunavaju novi iznosi akciza na gorivo, kafu, cigarete i alkohol, usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto. Akciza sa PDV-om na gorivo je veća za 4,5 do 5,7 dinara.

Akciza na alkoholna pića pak iznosi 26,8 i 30,72 dinara po litri, za kafu od 108,06 dinara do 405,24 dinara po kilogramu, a za tečnosti za punjenje elektronskih cigareta 10,4 dinara po mililitru.

Cigarete su ponovo poskupele, a u Službenom glasniku su objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.

Dilema da li će poskupeti duvan i duvanski proizvodi realno nije ni postojala, već je samo bilo upitno koliko će to poskupljenje iznositi.

Kako je nedavno preneo RTS, sa prosečnom cenom od oko tri evra po paklici, cigarete u Srbiji su i dalje najjeftinije, iako je učešće akciza u ceni 61 odsto, a sa PDV-om, čak 77 procenata.

Dosadašnja praksa je bila da proizvođači uglavnom podižu cene za 10 dinara po paklici cigareta, što je, čini se, i ovoga puta slučaj.

Cilj izmena akciza na cigarete je usklađivanje sa standardima Evropske unije, po kojima bi do 2025. država trebalo da prihoduje najmanje 90 evra na 1.000 komada cigareta, što je 1,8 evra po paklici, tako da će nakon poskupljenja u narednoj godini biti iste cene kao u državama EU.

U oktobru prošle godine Vlada Srbije je povećala akcize na cigarete za osam odsto, što je uticalo da proizvođači podignu cene za 10 dinara, a u 2023. cene cigareta su podizane tri puta.

Sa druge strane, odlukom nadležnih od 1. maja su pojeftinile cene električne energije za privredu u iznosu od 25 i gasa za 15 odsto.

Iako je ekonomska logika veoma jednostavna, a to je da kada raste cena energenata rastu i cene svih drugih proizvoda i usluga dok kad je taj proces obrnut i sve druge cene padaju, privreda u Srbiji je gotovo nikada ne sledi, već pod raznim izgovorima odbija da snizi svoje cene.

Po svemu sudeći, tako će biti i ovog puta jer već sada preduzetnici iznose različite razloge zbog čega je, kako tvrde, nemoguće da njihovi proizvodi i usluge pojeftine.

Tako se, između ostalog, navodi da je stopa inflacije još uvek veoma visoka, da je struja u okruženju za privredu i dalje jeftinija nego kod nas kao i da se u međuvremenu povećala minimalna zarada koja, bar u teoriji, utiče i na povećanje svih drugih ličnih dohodaka.

Potrošačka udruženja pak ističu da su preduzetnici po tom pitanju cinični, odnosno da imaju dvostruke aršine kojima se rukovode u svom poslovanju.

Ipak, pojedini proizvodi su pojeftinili kao što je primera radi, slučaj sa kokošijim jajima.

Naime, zbog hiperprodukcije uoči uskršnjih praznika koji su se spojili sa prvomajskim te je značajan broj građana otišao na odmor, par meseci unazad već beleži se kontinuirani pad cena te namirnice. Cene jaja pak nisu iste, već variraju od mesta i objekta gde se kupuju.

(Danas)

pročitaj više

Srbija

Povratak sa praznika: Očekuje se pojačan saobraćaj

Objavljeno

-

N1

Vozače u Srbiji danas očekuje pojačan saobraćaj u toku dana zbog povratka sa praznika.

Očekuje se i veći broj vozila na graničnim prelazima gde će tokom dana stanje i vreme zadržavanja biti promenljivo sa mogućim zadržavanjima, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije.

Na naplatnim stanicama nema zadržavanja.

Nema zadržavanja ni na putničkim, ni na teretnim terminalima graničnih prelaza.

(Beta)

pročitaj više

Srbija

Vujović: Čini se sve da se požar na deponiji Duboko što pre lokalizuje i ugasi

Objavljeno

-

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović obišla je deponiju „Duboko“ u Užicu, gde pripadnici štaba za vanredne situacije uz pomoć vatrogasaca čine sve kako bi se lokalizovao i ugasio požar, zbog koga je Užice proglasilo vanrednu situaciju na tom delu teritorije, saopštilo je resorno ministarstvo. 

Ona je lokaciju obišla sinoć zajedno sa načelnikom Sektora za vanredne situacije MUP-a Lukom Čaušićem i gradonačelnicom Užica Jelenom Raković Radivojević, nakon čega je prisustvovala sednici štaba za vanredne situacije da bi se utvrdili naredni koraci. 

„Trudimo se da svi budemo maksimalno angažovani kako bi se požar što pre lokalizovao. Ovakve scene i situacije moraju da postanu prošlost u Srbiji. Vlada Srbije intenzivno radi na tome da što pre modernizujemo regionalne i reciklažne centre širom Srbije. ‘Duboko’ je svakako prioritet, ali je i najkompleksniji projekat koji zahteva obimne radove, posebno imajući u vidu da će se, dok se radovi izvode, i dalje odlagati otpad na ovoj lokaciji“, rekla je ministarka.

pročitaj više

U TRENDU