ostanimo u kontaktu

Društvo

Skoro sve gradske službe dostupne preko broja 11011, Šapić: “Ovo je revolucija u komunikaciji sa Beograđanima”

Objavljeno

-

Na inicijativu gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapća, danas počinje s radom Servisni centar sa jedinstvenim kodnim brojem 11-0-11, na koji će građani prijavljivati komunalne probleme, dobijati informacije i davati sugestije radi boljeg funkcionisanja grada.

Šapić je prilikom obilaska novog prostora u Knez Mihailovoj ulici podsetio da je ideju inicirao pre oko godinu i po dana, po uzoru na slični centar samo manjeg obima koji je napravio u opštini Novi Beograd, dok je bio na njenom čelu.

“Trebalo je malo više vremena jer je čitav prostor posebno uređen sa info-službama svih javnih preduzeća na jednom mestu. Ali pomeranje roka je trivijalna stvar u odnosu na važnost servisa i mislim da je za komunikaciju Grada s građanima ovo istorijski dan. Od danas na jednom mestu su info-službe Komunalne milicije i inspekcije, “Infostan tehnologija”, “Gradskog stambenog”, “Parking servisa”, “Javnog osvetljenja”, javnog prevoza, “Beogradskog vodovoda i kanalizacije”, “Beogradskih elektrana”, “Gradske čistoće”, “Zelenila – Beograd”, “Beograd-puta”. Ovaj sistem je objedinio sve njih i u sve pozive imaćemo uvid, tako da neće postojati nijedna informacija koju dobijemo od Beograđana a da ostane začaurena unutar sistema.

Istovremeno, sistem će podići i kvalitet naših javnih preduzeća, rekao je Šapić, najavljujući da će i sam obavljati kontrolu da li se reagovalo po pritužbama građana.

Gradonačelnik je istakao i da će se u sistem uključiti još neke gradske službe koje do sada nisu imale kontakt centre, kao što su “Beogradske pijace” ili “Veterina Beograd”. Namera je da se do kraja godine implementiraju sve ustanove u gradu, među kojima su i ustanove kulture i sportski centri.

“Ovo je revolucija u komunikaciji sa Beograđanima”, pre svega revolucija u podizanju pripravnosti svih gradskih službi. Teško da će sada moći da se provlače stvari koje su se do sada provlačile, moraće da se odgovori na sve razumne prijave i ukazivanja građana”, naglasio je gradonačelnik.

Šapić je rekao da će postojati jasna pravila kako će građani da prijavljuju problem koji imaju.

Rok da se dobije informacija o pitanju koje ste postavili biće 72 sata, ali ne i za rešenje jer postoje stvari koje ne mogu da se reše za tako kratak rok. Sama činjenica da da će građani dobiti povratnu informaciju je nešto što ovaj sistem nikada do sada nije prepoznavao. Kvalitet usluge se neće poboljšati odmah, trebaće nam vreme, ali je činjenica da od sada više nema drugih brojeva već samo jedan 11-0-11 i siguran sam da svi budući gradonačelnici neće ovo ukinuti i da se neće vratiti na nešto što je bilo pre ovoga”, rekao je prvi čovek prestonice.

Prema njegovim rečima, Beograđani više ne moraju da razmišljaju ko je za šta nadležan, čak će dobiti informaciju ko je nadležan ukoliko to nije grad.

“Novitet je to što su ovakve službe do sada zvanično radile do 16 sati, a ovaj servis će biti otvoren 24 sata svakog dana u godini. Želja nam je da budemo ekspeditivni i tačni, ali ćemo biti rigorozni za one koji iz bilo kojih razloga žele da nas ometaju”, naveo je gradonačelnik i dodao da ovakvim sistemom ne mogu da se pohvale ni gradovi koji su daleko ekonomski snažniji i uređeniji.

Društvo

Nacionalni dan borbe protiv raka dojke: Redovni pregledi mogu spasti život

Objavljeno

-

Jedanaestu godinu zaredom, 20. marta obeležavamo Nacionalni dan protiv raka dojke sa namerom da prenesemo poruku o značaju prevencije i ranog otkrivanja ove bolesti.

Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, tokom jedne godine registrovani je 4561 novoobolelih i 1691 žena koja je izgubila bitku za život.

Zbog toga je sada još značajnije istaći važnost redovnih pregleda, jer rak dojke je izlečiv u više od 90 odsto slučajeva ukoliko se otkrije na vreme.

Svake godine na ovaj dan različite organizacije pokazuju svoju podršku ovom važnom ženskom pitanju kroz niz aktivnosti koje imaju za cilj skretanje pažnje javnosti na značaj preventivnih lekarskih pregleda i podsećanje žena da redovno odlaze na njih jednom godišnje.

Inicijativu za osnivanje ovog dana dali su Avon i Fond B92, a uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ i Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

pročitaj više

Društvo

Direktori predložili nove uslove za prolaznu ocenu

Objavljeno

-

Upravni odbor Društva direktora škola Srbije je na sednici Upravnog odbora, održanoj 18. januara 2023. godine u Beogradu koji je okupio 142 direktora vrtića, osnovnih i srednjih škola iz cele zemlje, usvojio šest dokumenata u formi predloga koji su predati Ministarstvu prosvete na razmatranje. Između ostalog, jedan od predloga tiče se i Pravilnika o ocenjivanju, a ideja je da se aritmetička sredina za ocenu dovoljan (2) pomeri na 1,75 umesto dosadašnjih 1,50.

Kako je za Telegraf.rs obrazložio predsednik Upravnog odbora Društva direktora škola Srbije Ivan Ružičić učeniku je dovoljno da kod jedne provere znanja bilo kojom tehnikom dobije ocenu 3 ili 4 i tada mu sve ocene mogu biti nedovoljne i on će imati uslov za ocenu dovoljan (2). Tako ovaj sistem neke učenike podstiče na kampanjski rad i oni ne uče kontinuirano, što nije dobra vaspitna i pedagoška praksa.

Takođe, veliki je raspon ocena koje se u elektronskom dnevniku pokazuju na dve decimale, a svode se na istu ocenu. Tako, na primer 1,66 i 2,33 ili 2,66 i 3,33 ili 3,66 o 4,33 su ista ocena, 2, 3, odnosno 4, zaključili su direktori škola i vrtića na sednici.

U smislu prevazilaženja ovog problema i da bi svaki odgovor učenika imao podjednak pedagoški značaj predlog ovog udruženja je da se u Pravilniku o ocenjivanju predvidi da za učenika čija je najčešća ocena u nizu nedovoljan (1) uslov za izvođenje ocene dovoljan (2), bude aritmetička sredina 1,75.

Direktori škola Srbije dodaju da možda treba razmišljati i o tome da se zaključne ocene izvode sa dve decimale, a ne da se zaključuju na cele ocene od 2 do 5 i objašnjavaju da bi takav princip sigurno doprineo objektivnijem uspehu učenika i na pravi način bi se vrednovao rad učenika i njihovo ispunjenje ciljeva nastavnih programa.

“Đaci su počeli da uče za ocenu, a ne za znanje. Nije koretno da neko sa prosekom 1,5 i 2,33 ima istu ocenu, zbog toga bi trebalo uzeti u razmatranje ovaj predlog. Međutim, ovakvo ponašanje učenika je razumljivo, jer pojedini gimnazijalci imaju po 18 predmeta i kako onda da očekujemo od njih da svaki predmet uče sa razumevanjem kada za to i nemaju vremena, znači treba da se uradi nešto po tom pitanju”,  naveo je za naš portal Ružičić.Ukoliko se ovaj predlog usvoji postavlja se pitanje da li bi doprineo većem broju nedovoljnih ocena na polugodištu. Ipak, naš sagovornik tvrdi da se deca lako prilagode postavljenim kriterijumima i da ih je samo potrebno motivisati za veću ocenu.

“Ne bi postojao veći broj učenika sa nedovoljnom ocenom na polugodištu jer će deca slediti zahteve koje im postavite. Ako im kažete potrebno je da dostignete 1,75 za dvojku, oni će to ispuniti. Kada biste im rekli potrebno je da imate odličan uspeh da biste prošli, i to bi dostigli. Samo je bitno da imaju u glavi kakvi su kriterijumi i da ih podstičemo da budu bolji”, dodaje on.

Sa druge strane, nastavnici često i popuste na kraju polugodišta kako ne bi oštetili učenike i kvarili im prosek, te dolazi i do poklanjanja ocena. Ružičić tvrdi da ovaj postupak ne donosi ništa loše ukoliko se upražnjava umereno i uz saglasnost drugih nastavnika na veću.

“To nije klasično pokalanjanje. U redu je motivisati učenika i nekada ga malo pogurati, kako bi sledeći put bio bolji. To “poklanjanje” je rezultat dogovora nastavnika na veću i niko tu ne radi ništa loše. Ako učeniku fali jedna ocena za odličan uspeh, treba mu pomoći bitno je da se to ne radi previše često”, napominje on.

Uzimanje aritmetičke sredine za zaključnu ocenu uređeno zakonom

Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika, Jasna Janković napominje da je uzimanje aritmetičke sredine za zaključnu ocenu uređeno zakonom, te ako bi se ovaj predlog usvojio zakon bi morao da se koriguje.

“Ja sam pristalica toga da se ne bavimo stalno lošim đacima, nego da se bavimo dobrim đacima. Što se mene tiče treba ustnoviti da trojka, četvorka i petica budu svuda iste. Ne na jednom mestu da bude trojka, a na drugom petica. Suviše dugo smo se bavili lošim đacima i to nas je dovelo gde smo sada”, napominje ona.

Podsetimo, pravilnikom o ocenjivanju u srednjem obrazovanju je, predviđeno da se đaku može zaključiti dvojka ako je aritmetička sredina svih pojedinačnih ocena od 1,50 do 2,49.

pročitaj više

Društvo

Danas počinje elektronsko zakazivanje termina za upis u prvi razred osnovne škole

Objavljeno

-

Roditelji ili drugi zakonski zastupnici koji su građani Republike Srbije i ove godine pokretanjem usluge eZakazivanje na Portalu eUprava imaju mogućnost da elektronskim putem zakažu termin za upis i testiranje deteta u prvi razred osnovne škole kojoj teritorijalno pripadaju, sopštila je Kancelarija za informacione tehnologije.

Zakazivanje termina za testiranje počinje danas, dok su termini za testiranje raspoloživi u periodu od 1. aprila do 31. maja i njih kreiraju ovlašćena lica u osnovnoj školi.

Prilikom dolaska na zakazani termin radi testiranja i upisa deteta nije potrebno da roditelji prilažu bilo kakva dokumenta, jer će ih škola pribaviti elektronski po službenoj dužnosti.

pročitaj više

Društvo

Inspekcija: Defektološki fakultet oštetio državni budžet za više od milion evra

Objavljeno

-

Budžetska inspekcija Ministarstva finansija utvrdila je da je Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Univerziteta u Beogradu od početka 2018. do kraja 2022. godine oštetio budžet za 1,085 miliona evra, i donela meru da se ta sredstva do 30. marta vrate državi, pokazuje izveštaj u koji je FoNet imao uvid.

Prema izveštaju inspekcije, Fakultet je isplaćivao dodatak na plate, u iznosu od 55.101.460,90 dinara, zbog „povećanog obima posla“ 51.408.626 dinara, po osnovu „dodatnog koeficijenta“ 1.466.196 dinara i još 1.214.315 dinara na osnovu nezakonitih isplata po jednom rešenju.

Inspekcija je utvrdila i da je Fakultet, koji se nekada zvao Defoktološki, nezakonito iznajmljivao prostorije koje je dobio od države na korišćenje u ulici Svetog Save broj 14 na Slaviji, što je zakonskim propisima zabranjeno.

Fakultet je te prostorije iznajmio Komercijalnoj banci – garažu od 480 kvadratnih metara i poslovni prostor od 152 kvadrata, za šta je ta banka od 2018 do 2022. godine platila 13.321.261,69 dinara na ime zakupa.

Pozorištu „Slavija“ je Fakultet je iznajmio od države dobijen na korušćenje prostor u ulici Svetog Save 16, ukupne površine 732,9 kvadratnih metara.

Na ime petogodišnjeg zakupa, pozorište je platilo 3.873.563 dinara, i taj novac treba da se vrati u budžet, navodi se u izveštaju inspekcije.

Inspekcija je otkrila i da su tadašnja dekanka Snežana Nikolić i prodekanke Gordana Odović i Vesna Žunić Pavlović nezakonito koristile taksi usluge, iako su dobijale mesečno naknadu za prevoz, što je budžet oštetilo za dodatnih 790.000 dinara.

Ukupna svota koju Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju treba da vrati budžetu je 127.175.421 dinar.

pročitaj više

Društvo

U Prokopu obeležen prvi rođendan voza “Soko”, za putnike priređeni koncert i torta

Objavljeno

-

U železničkoj stanici Beograd Centar u Prokopu, danas je, uz rođendansku tortu i koncert iznenađenja opere Narodnog pozorišta, obeležen prvi rođendan voza “Soko”, najsavremenijeg voza u regionu.

Svečanosti u stanici u Prokopu, u okviru današnjeg obeležavanja prve godišnjice od otvaranja brze pruge Beograd – Novi Sad, prisustvovali su i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i vd. direktora železničkog preduzeća “Srbija voz” Ivan Bulajić.

pročitaj više

U TRENDU