ostanimo u kontaktu

Eat&Drink

Sve što niste znali o pici

Pixabay

Objavljeno

-

Danas postoji toliko varijacija pice da bi bilo jako teško pronaći nekoga ko može da kaže da ne voli ovo čuveno italijansko jelo. Predstavljamo vam neke zanimljive činjenice o slavnom specijalitetu, pokušajte da ne ogladnite dok čitate.

Najskuplja pica na svetu

Najskuplja pica na svetu košta neverovatnih 12.000 dolara. Da, dobro ste pročitali.

Picu koja nosi ime Luj XIII osmislio je poznati pica majstor Renato Viola za odbranu publiku u gradu Salerno, drugom gradu po veličini u italijanskoj pokrajini Kampanija. Jasno je da nije reč o običnom jelu. Sastojci su retki i ekskluzivni, a testo za picu se sprema puna tri dana.

Testu, koje se pravi od organskog arapskog brašna i posipa ružičastom solju sa reke Marej u Australiji, potrebno je čak 72 sata da naraste pre nego što bude spremno za pečenje. Nakon 72 sata, Viola u društvu još jednog kuvara i jednog somelijera, donosi testo na kućnu adresu poručioca i nastavlja pripremu pice.

Očekivano, nadevi za ovu picu su unikatni, drugačiji i oblini – tri retke vrste kavijara, norveški jastog i sedam vrsta sira. Pica se servira uz šampanjac i najskuplji konjak na svetu Luj XIII.

Amerikanci vole picu više od Italijana

Iako je pica originalno italijansko jelo, u Sjedinjenim Državama je izgleda više vole nego u domovini. Čak, moglo bi se reći da su Amerikanci potpuno “ludi” za picom.

Prema istraživanjima Amerikanci u proseku pojedu 350 kriški pice svake sekunde. To je ekvivalent oko 100 hektara pice dnevno i 21.000 kriški u minuti. Čak 36% Amerikanaca jede picu za doručak.

Takođe, istraživanje koje je obavio „Mintel“, pokazuje da 93% Amerikanaca koji jedu picu naruče je bar jednom mesečno. Omiljena pica u SAD je tzv. peperoni pica – više od 36 odsto pica koje se naručuju u picerijama širom SAD su pice sa feferonima.

Najviše pica u SAD naručuje se tokom „Super Bowla“, finala NBA, Noći veštica, dan pre Dana zahvalnosti i Nove godina.

Najveća i najduža pica na svetu

Prema Ginisovoj knjizi rekorda, najveća pica koje je ikada napravljena imala je ukupnu površinu od 1.261,65 metara kvadratnih. Pripremili su je 2012. godine Dovilio Nardi, Andrea Manoči, Marko Nardi, Mateo Nardi i Mateo Đianote. Pica je nazvana „Otavija“, kao omaž prvom rimskom caru Oktavijanu Avgustu. “Otavija” je bila 100% bez glutena.

Kada je reč o najdužoj pici na svetu, Ginisova knjiga rekorda zabeležila je rezultat od 1.930,39 metara. Reč je o pici koja je napravljena 10. juna 2017. godine u SAD.

Million dolara za dostavu pice u svemir

Ruskoj svemirskoj agenciji je 2001. godine plaćeno više od milion dolara za isporuku pice na Međunarodnu svemirsku stanicu. Ruski kosmonaut Jurij Usačov imao je čast da bude prva osoba koja je primila dostavu pice dok je bila u orbiti.

Niko ne zna kako je nastala reč pica

Reč „pica“ prvi put je dokumentovana oko 997. godine nove ere u Gaeti, u Italiji. Nakon toga ime je počelo da se širi na različite delove centralne i južne Italije, ali niko ne zna kako je nastala reč pica.

Pojedine teorije sugerišu da je reč potekla od latinskog pinsere, što znači lupati. Drugi etimolozi sugerišu da je to povezano sa lombardskom rečju bizzo ili pizzo, što znači zalogaj.

II svetski rat je pomogao da pica postane popularna

Pre Drugog svetskog rata picu su uglavnom jeli Italijani i italijanski imigranti u inostrastvu. Tokom okupacije Italije, savezničke trupe su počele da jedu lokalnu hranu kako bi dopunile ponekad sve manje obroke. Lokalni pekari jedva su mogli da prate potražnju američkih vojnika za picom, a kada su se posle rata vratili kući, ljubav prema pici su poneli sa sobom.

Prva zamrznuta pica pojavila se 1962. godine

Tontino’s, koji je počeo kao Totinova italijanska kuhinja, prva je kompanija koja je ponudila smrznutu picu 1962. godine. Očigledno je i prilično dobro prošla, s obzirom da su kasnije mnoge firme počele da je prave.

Prva picerija u Severnoj Koreji je otvorena 2009.

Iako već decenijama vlada svetom, prva picerija u Severnoj Koreji otvorena je tek 2009. godine i to zahvaljujući činjenici da Kim Džong-il, bivši lider te zemlje i otac Kim Džon Una, voleo ovaj specijalitet.

Kim Džong-il je navodno poslao kuvare iz Pjongjanga u Napulj i Rim da nauče da usavrše svoje obrazovanje i nauče da prave pravu italijansku picu pre svečanog otvaranja u martu 2009. godine.

Jedna od prvih dokumentovanih internet kupovina je pica

Peproni pica sa pečurkama i ekstra sirom. Ovo je bila jedna od prvih zabeleženih kupovina preko interneta oko 1994. godine.

Sladoled, parfem i kondomi sa ukusom pice

Pošto očigleno ljudi ne mogu da se zasite svoje omiljene hrane, na tržištu se pojavilo mnogo proizvoda sa ukusom pice. Tako se mogu pronaći različiti proizvodi poput čipsa, sladoleda, piva, e-cigareta, pa čak i kondoma sa karakterističnimj ukusom koji podseća na picu. U SAD je kratko bio dostupan i parfem sa mirisom pice.

pročitaj više
Kliknite da bi ste komentarisali

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Eat&Drink

Objavljena lista najboljih svetskih kuhinja za 2023: Na kom mestu je Srbija?

Objavljeno

-

Najbolje ocenjene kuhinje na svetu rangirane su prema prosečnim ocenama najbolje ocenjenih jela i prehrambenih proizvoda svake zemlje.

Taste Atlas, svetski atlas hrane, krajem prošle godine je, kao i uvek, objavio godišnju rang-listu najboljih svetskih kuhinja, jela, gradova s najboljom gastronomskom scenom, restorana, kao i liste najboljih svetskih jela i sastojaka, prenosi Punkufer.

Na gastronomskoj platformi TasteAtlas nalazi se više od 10 hiljada namirnica i pića, tradicionalnih jela i autentičnih restorana. Godišnje rang-liste izrađene su na osnovu gotovo 400 hiljada ocena jela i 115 hiljada ocena prehrambenih proizvoda.

Na temelju tih ocena izdvojeno je 50 najboljih namirnica svake kuhinje, a najbolje ocenjene kuhinje u svetu rangirane su prema prosečnim ocenama najbolje ocenjenih jela i prehrambenih proizvoda svake zemlje.

Najboljom svetskom kuhinjom proglašena je italijanska. Drugo mesto zauzela je japanska kuhinja, s ukupno istim brojem bodova kao i talijanska, ali je ovoj dana prednost zbog bolje ocene najbolje ocenjenog jela – pice, a treće mesto pripalo je grčkoj kuhinji.

Na popisu 100 najboljih svetskih kuhinja, Srbija je zauzela 20. mesto, a kao najbolje ocenjenu hranu navode pirotsku peglanu kobasicu, petrovački kulen, futoški kupus, miročki sir, užičku pršutu i mnoge druge, a čitav popis možete pogledati na ovom linku.

pročitaj više

Eat&Drink

Komplet lepinja proglašena za svetski doručak broj jedan

Objavljeno

-

Čuveni gastronomski sajt “www.tasteatlas.com“ proglasio komplet lepinju za najbolji doručak na svetu u 2023. godini, saopštila je Turistička organizacija Zlatibor.

Konkurencija je prilikom izbora bila jaka, od čak 100 jela, a specijalitet iz zlatiborskog kraja zauzeo je prvo mesto sa ocenom od 4,8, od maksimalnih 5.

Komplet lepinja se tradicionalno vezuje za Užice i ceo zlatiborski kraj, a veruje se da je nastala u periodu između dva svetska rata.

U saopštenju Turističke organizacije Zlatibor se podseća da je za pravljenje jedne komplet lepinje potrebna jedna lepinja, jedno jaje, jedna supena kašika starog zlatiborskog kajmaka i pretop (saft, odnosno moča od jagnjećeg i prasećeg pečenja – može se pronaći u pečenjarama ili pekarama).

pročitaj više

Eat&Drink

Irac Alen Fišer novi svetski rekorder u neprekidnom kuvanju

Objavljeno

-

Irski kuvar Alen Fišer oborio je svetski rekord u neprestanom kuvanju pošto je kuvao 24 sata duže od kuvarice koja je do sada držala rekord.

Fišer, koji živi u Japanu, kuvao je bez prestanka 119 sati i 57 minuta u svom restoranu posvećenom Irskoj u gradu Macue, naveli su iz Ginisove knjige rekorda.

Novi rekord koji je postavio Fišer znači da je nigerijska kuvarica Hilda Bači, koja je kuvala 93 sata i 11 minuta, skinuta sa trona, prenosi BBC.

pročitaj više

Eat&Drink

Otvara se restoran Džejmija Olivera u Beogradu

Objavljeno

-

Restoran iz lanca čuvenog britanskog kuvara Džejmija Olivera „Jamie’s Italian“ biće uskoro otvoren u Beogradu.

Na zvaničnom sajtu beogradskog restorana „Jamie’s Italian“ navodi se da će se restoran nalaziti u Hercegovačkoj ulici, u naselju Beograd na vodi.

„Ponosan sam na Jamie’s Italian. Naš sjajan tim je kao velika porodica – brinuće se o vama dok uživate u ukusnoj hrani, pripremljenoj od izvrsno odabranih namirnica. Odlična hrana, vrhunska energija i prelep ambijent“, izjava je Džejmija Olivera koja stoji na zvaničnom sajtu restorana.

Podsetimo, Džejmi Oliver je 2017. zatvorio šest restorana iz lanca „Jamie’s Italian“ u Velikoj Britaniji usled poskupljenja namirnica za italijanska jela koja priprema, do kojih je došlo posle Bregzita.

Kao razloge za zatvaranje dela restorana, osim poskupljenja sastojaka, tada je naveden i trošak za obuku zaposlenih i pad posećenosti.

Restorani iz lanaca „Jamie’s Italian“ nastavili su međutim da rade u inostranstvu. Posle Irske, Brazila, Portugala, Mađarske, Kipra, Indije, Katara, Saudijske Arabije, UAE, „Jamie’s Italian“ uskoro stiže i u Srbiju.

Džejmi Oliver je svetsku slavu stekao svojim TV emisijama krajem 90-ih i početkom 2000-ih, u kojima je pripremao jela na brz i jednostavan način.

Autor je više kuvara i vlasnik nekoliko lanaca restorana koji posluju širom sveta.

pročitaj više

Eat&Drink

Svetu preti nestašica ovih pet namirnica: Većinu često koristimo

Objavljeno

-

U poslednjih nekoliko godina svet se suočio sa velikim brojem pretnji za bezbednost snabdevanja hranom, koje utiču na ljude širom sveta.

Ove pretnje uključuju događaje poput ratova i političkih sukoba, privrednih promena, bolesti i, sve češće, klimatskih promena i nepredvidivih vremenskih uslova, prenosi portal Eat This.

Uprkos trenutnom stanju, svet se još uvek bori sa globalnom krizom hrane, a nestašice ovih namirnica će verovatno trajati i sledeće godine.

Pirinač

Podsetimo, Indija je prošli mesec najavila nagli prekid izvoza belog pirinča (koji nije basmati). Takođe, kriza u Ukrajini i ekstremni vremenski uslovi u Kini i Pakistanu pogoduju nestašici ove namirnice.

Testenina

Italija se suočava sa krizom testenine, zbog povećanih cena sastojaka poput žita, pakovanja i logistike. Podsetimo, Telegraf Biznis pisao je o naglom skoku testenine na našem tržištu.

Čokolada

Zbog problema sa snabdevanjem kakaa, a usled krize u Ukrajini, kao i klimatskim promenama u zapadnoj Africi, cena čokolade je dostigla rekordne nivoe.

Losos

Klimatske promene koje izazivaju sušu utiču i na populaciju lososa u Kaliforniji i na Aljasci.

Brašno

Cene brašna su već porasle, a Amerikanci će najverovatnije i dalje osećati posledice nestašice ovog proizvoda, što može proizvesti probleme sa drugim pekarskim proizvodima.

Po saznanju Telegraf Biznisa, predstavnici Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine i najvećih trgovinskih lanaca danas bi trebalo da utvrde nove, niže cene za veliku grupu robe.

pročitaj više

U TRENDU