Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija uspela da odoli pritiscima i da nije uvela sancije Rusiji i podsetio da sa Rusijom imamo korektan odnos i da imamo sigurno obezbeđivanje gasnog tržišta.
Odgovarajući na pitanje da li su pritisci na Srbiju jači po pitanju uvođenja sankcija Rusiji, on je rekao da je to stvar “snage nečije kičme i leđa”, jer postoje pojedini koji bi se uplašili i poziva nižih službenika, a ne pritisaka najmoćnijih ljudi iz Evrope i SAD-a.
“Oni menjaju svoju odluku o tome da li su za izbore ili su protiv izbora, kada ih pozove treći sekretar neke ambasade. A mene pozovu troje predsednika i premijera najmoćnijih država Evrope, pa dodajte i Amerikance uz njih. Pa opet, kažem, ne. Postoje stvari koje nećemo i ne možemo”, rekao je on.
On je istakao da smo u svakom slučaju dobro izdržali sve pritiske.
Srbija mora da nastavi sa ovakvim nivoom privlačenja investicija
Aleksandar Vučić jer rekao večeras da Srbija mora da nastavi sa ovakvim nivoom privlačenja investicija, da je važno sačuvati zemlju, da država ne sme da uđe ni u jedan oblik ekstremizma i pozvao građane da glasaju za stabilnost, za sigurnost, da glasaju za budućnost, a ne za prošlost Srbije.
“Mislim da je za nas od ključnog značaja da razumemo da se nalazimo na pola puta, da smo jedno poluvreme završili uspešno, ali da moramo da utakmicu dovedemo do kraja, da moramo da završimo na odgovoran i ozbiljan način, da moramo da nastavimo sa ovakvim nivoom privlačenja investicija, da moramo da čuvamo zemlju, da ne smemo da uđemo ni u jedan oblik ekstremizma, da ne smemo da se vraćamo u prošlost u vreme katančenja fabrika”, rekao je Vučić govoreći o važnosti ovih izbora za Srbiju.
Dodao je da stabilan kurs dinara traje 11 godina i da to može da bude ugroženo preko noći.
“Zato pozivam ljude da glasaju za stabilnost, za sigurnost, da glasaju za budućnost, a ne za prošlost Srbije. Ja ću biti svim srcem i svom svojom snagom i energijom na strani liste ‘Srbija ne sme da stane’ jer verujem da je tu budućnost i verujem da je važno da završimo svoje projekte do 2027. godine, do velike manifestacije koju imamo, to je EXPO”, rekao je Vučić.
Otopljavanje odnosa SAD i Kine bilo bi dobro za svet
Vučić je rekao večeras da je velika stvar što će se 15. novembra sastati predsednik SAD Džozef Bajden i kineski predsednik Si Đinping i da se nada dobrim rezultatima tog sastanka, a možda i otopljavanju odnosa, jer bi to bila odlična vest za ceo svet.
On je za TV Hepi istakao da je jasno da će ove sile nastaviti rivalstvo i da će okupljati zemlje pod svoje sfere uticaja i da će gledati da imaju dominaciju.
“Svi znaju da predstoji veliko rivalstvo Amerike i Kine. Velika je stvar 15. novembra što se sastaju Bajden i Si. Ceo svet će da gleda taj susret u San Francisku u Kaliforniji. To su dve ubedljivo najmoćnije zemlje, a svi ostali, ma koliko snažni bili, mali su i nisu uporedivi sa ove dve velike sile”, rekao je on.
On se osvrnuo i na naše rezultate koji se odnose na stopu rasta i istakao da će ove ove godine naši rezultati biti bolji tri puta, nego rezultati Evropske unije.
Sledeće godine uložićemo od 10 do 30 miliona evra u vraćanje artefakata
Vučić je rekao da će od sledeće godine Srbija ulagati od 10 do 30 miliona evra u vraćanje artefakata u Srbiju.
“Mi smo sad kupili na aukciji ne znam koliko i izdvojili stotine hiljada evra. Pitali su me, ja sam rekao, nađite način – nemamo zakonski osnov. Nađite zakonski osnov. Hoću da sve naše artefakte koji su izneti iz zemlje, jer to jedna samostalna i ozbiljna i odgovorna zemlja radi, vratimo u Srbiju koliko možemo. Poštenim putem. Dakle, odneo je neko nekada, niko ne zna kako… Dajte da vratimo u našu zemlju, platite koliko je i dajte Gradskom muzeju, Narodnom muzeju, Muzeju savremene umetnosti, dajte bilo kome”, rekao je Vučić za TV Hepi.
Naglasio je da to pripada Srbiji, kao i našim građanima. Vučić je podsetio da je aukciji sliku Paje Jovanovića kupio Muzej grada Beograda.
“Vratićemo u našu zemlju, bilo da su u pitanju slike, skulpture, bilo šta, što pripada kulturnom blagu Republike Srbije. A to ne možete da radite ako nemate samostalnost u odlučivanju. Ako niste nezavisna zemlja. I to su stvari koje moramo da promenimo, da ne slušamo samo šta nam drugi zapovedaju, kao što je to bio slučaj do 2012. godine, već da imamo svoju zemlju, svoje odluke, da o sebi brinemo”, rekao je on.
Tema u Parizu bila je i Srbija, situacija na KiM
Aleksandar Vučić je izjavio da je večeras u Parizu imao veoma dug i iscrpan razgovor sa belgijskim premijerom Aleksandrom de Kroom, kao i da je jedna od glavnih tema bila KiM.
On je za TV Hepi rekao da su takvi forumi veoma važni da se razgovara, ali da će Srbija uvek da brani svoje interese.
“Razgovarali smo. Prvo jutros smo imali bilateralni sastanak koji je bio veoma dug iscrpan sa belgijskim premijerom Aleksandrom de Kroom. Oni postaju predsedavajuća članica Evropske unije od 1. januara 2024. godine. Oni se pripremaju za taj period i razume se da će se baviti i Zapadnim Balkanom, regionom iz kojeg mi dolazimo, i zainteresovani su bili za kosovsko-metohijsku situaciju, ali i svi ostali”, rekao je Vučić.
Međutim, kako je istakao predsednik, tema koja i u Parizu dominira je Gaza i izraelsko-palestinski sukob, a ponegde neko spomene i ukrajinsku krizu.
Predstavnici najmoćnijih francuskih vinarija na “Wine Vision” festivalu
Predsednik Srbije je rekao večeras da će na predstojećem festivalu vina “Wine Vision by Open Balkan” koji će biti održan od 16. do 19. novembra u Beogradu učestvovati predstavnici najmoćnijih francuskih vinarija.
Vučić koji boravi na mirovnom forumu u Parizu rekao je za RTS, da je danas o o festivalu razgovarao sa mnogim zvaničnicima iz regiona.
“O tome sam sa svim ljudima iz regiona razgovarao. I sa predstavnicima francuskih kompanija. Neke od najmoćnijih francuskih vinarija će doći u Beograd na “Wine vision”. Pozivam sve ljude u Srbiji da dođu na sajam. Biće veličanstveno i divno. To će biti, de fakto treći ili četvrti sajam vina po veličini u celoj Evropi. Dakle, svakako, Vinitaly, Dizeldorf i nisam siguran da postoji još jedan koji bi mogao da bude jači od ovoga”, rekao je Vučić.
Naglasio je da će na festivalu pored velikog broja vinarija iz Srbije učestvovati i brojne vinske kuće iz regiona i čitavog sveta.
Očekujem dobar i sadržajan razgovor sa Makronom u “četiri oka”
Aleksandar Vučić je rekao večeras u Parizu, gde boravi na mirovnom forumu, da ga očekuje veoma dobar, sadržajan i važan razgovor u “četiri oka” sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom, a da će više informacija o toku i temama razgovora možda moći da saopšti sutra ujutru.
“Ne zaboravite da smo mi u Granadi dugo razgovarali i ja to neću zaboraviti predsedniku Makronu. U jednom teškom trenutku za Srbiju, kada smo bili pritisnuti sa svih strana. Predsednik Makron je izdvojio sat vremena da razgovara sa nama i nije mu to bio problem. To je bilo neposredno posle Banjske, kada se očekivala salva napada. Ja mislim da Srbija to mora da poštuje, nadam se da ćemo moći da ga uskoro ugostimo u Beogradu”, rekao je Vučić.
Predsednik je istakao da su njegovi razgovori sa Makronom uvek trezveni i da, iako se njihovi stavovi po pitanju KiM razlikuju, gledaju šta se može učiniti po pitanju očuvanja mira i stabilnosti.
“Sada gledamo kako da napravimo neke stvari koje su dobre za očuvanje mira i stabilnosti, koje ne štete našim nacionalnim interesima, a koje takođe pogoduju Francuskoj da bude sigurna da neće biti novo žarište i da se stvari polako rešavaju”, rekao je Vučić.
Srbija jasno osudila upad Hamasa, ali rekla i da je protiv ubijanja civila
Vučić je rekao večeras u Parizu, gde učestvuje na mirovnom forumu, da je Srbija na početku sukoba između Izraela i Palestine jasno osudila upad Hamasa, ali i jasno stavila do znanja da je protiv ubijanja civila i medicinskog osoblja.
Vučić je, odgovarajući na pitanje RTS-a o tome da li je neko na forumu ponudio ideju ili rešenje za izlazak iz sukoba, rekao je da ne misli da takvo rešenje u ovom trenutku iko može da ponudi.
“Morate da imate saglasnost obe strane, a to je nemoguće”, rekao je Vučić.
Vučić je istakao da je Izrael do sada imao punu podršku SAD, ali da se to sada polako menja zbog javnog mnjenja u Americi.